W pierwszym półroczu 2014 r. Cohen zarobił prawie 9 proc., podczas gdy średnia dla branży hedgingowej wynosi 2,5 proc. Menedżer w ciągu sześciu miesięcy zainkasował niemal miliard dolarów, a więc więcej niż połowę tego co jego fundusz SAC Capital Advisors musiał zapłacić w ramach ugody z prokuraturą. Koszt ugody wyniósł 1,8 miliarda dolarów , co jest rekordową suma zapłaconą przez fundusz hedgingowy w takim przypadku.
Cohen przekształcając swój fundusz w firmę rodzinną zmniejszył zatrudnienie z tysiąca osób do 850, ale ostro walczy z konkurencją i udało mu się pozyskać kilku kluczowych pracowników, m. in. Scotta Braunsteina z pionu asset management nowojorskiego giganta JPMorgan Chase. Jego bratem jest Doug Braunstein, były dyrektor finansowy JPMorgan Chase.
Jednak obecnie Cohen zarabia tylko jedną trzecią tego co wcześniej, kiedy począwszy od 1992, kiedy wystartował SAC Capital Advisors jego średnia roczna stopa zwrotu wynosiła aż 30 proc. Były to jedne z najlepszych wyników w historii branży hedgingowej. Teraz, jak wynika z Bloomberg Billionaires Index, majątek Stevena A. Cohena szacowany jest na około 11 miliardów dolarów. Point27 zarządza około 9 miliardami dolarów. W 2014 r. duże zyski przyniosła mu m.in. inwestycja w producenta leków Intercept Pharmaceuticals, który przeprowadził udane testy leku na wątrobę.
W 2013 r. do połowy grudnia SAC Capital Advisros zarobił około 20 proc. Ośmiu jego byłych zarządzających i analityków przyznało się do wykorzystywania poufnych informacji bądź zostało za to skazanych. Dwóch zawarło ugodę z prokuraturą bez konieczności przyznania się, czy to też zaprzeczenia, iż popełnili przestępstwo.
Cohen zaprzeczył jakoby dopuścił się przestępstwa, ale przeciwko niemu toczy się postępowanie administracyjne prowadzone przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełdy (SEC). Nadzór rynku kapitałowego twierdzi, że miliarder w niewystarczającym stopniu nadzorował pracowników by upewnić się, iż postępują zgodnie z prawem. Według prokuratury SAC „był prawdziwym magnesem dla oszustów rynkowych" i w firmie tej od ponad dekady funkcjonował insajderski układ.