Rz: Kiedy jest najlepszy czas na zakup obligacji skarbowych – gdy gospodarka spowalnia czy kiedy spodziewamy się lepszej koniunktury?
Małgorzata Jabłońska:
Analizując wyniki sprzedaży obligacji na tle sytuacji makroekonomicznej, zauważamy prawidłowość, że w czasie trwania giełdowej hossy zainteresowanie państwowymi papierami zmniejsza się – i odwrotnie. Jednak wiele osób stwierdza, że strategia systematycznego kupowania obligacji w dłuższej perspektywie jest również atrakcyjna finansowo. Osobiście zachęcam do dywersyfikowania portfela i postrzegania obligacji skarbowych jako produktu, w który można lokować swoje oszczędności niezależnie od koniunktury na rynku.
Wydaje się, że obecnie ?do bezpiecznych lokat nie zachęca niska inflacja...
W ofercie są dostępne zarówno obligacje o stałym, jak i zmiennym oprocentowaniu. Jednak oprocentowanie zarówno jednych, jak i drugich obligacji ustalane jest na podstawie analizy sytuacji makroekonomicznej oraz prognoz dotyczących m.in. stóp procentowych. Zatem oprocentowanie obligacji podąża za zmianami rynku. Niska inflacja nie pozostaje bez wpływu na oprocentowanie obligacji, jak również na decyzje Rady Polityki Pieniężnej odnośnie do stóp procentowych i w efekcie oprocentowania oferowanych lokat bankowych. Na rynku zdarzają się oferty produktów odbiegających od „racjonalnych" rentowności, jednak przed podjęciem decyzji o takiej inwestycji należy bezwzględnie rozważyć ryzyko z nią związane.