2015: kolejny rok stagnacji strefy euro i rozkwitu USA

Jesienią tego roku Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył swoją prognozę wzrostu światowej gospodarki w 2015 r. z 4 do 3,8 proc. Tak się składa, że jest to akurat średnie tempo wzrostu globalnego PKB w ćwierćwieczu poprzedzającym ostatni kryzys finansowy.

Publikacja: 29.12.2014 06:50

Jesienią tego roku Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył swoją prognozę wzrostu światowej gospodar

Jesienią tego roku Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył swoją prognozę wzrostu światowej gospodarki w 2015 r. z 4 do 3,8 proc.

Foto: Bloomberg

– Krótko mówiąc, spodziewamy się powrotu wzrostu do normy – tłumaczył w listopadzie wicedyrektor zarządzający tej instytucji John Lipski.

To była jego odpowiedź na ostrzeżenia części ekonomistów, że światowa gospodarka wkroczyła w epokę „nowej normalności", wolniejszego niż przed krachem tempa rozwoju. Ale też trudno mówić o powrocie do „starej normalności". Jeśli nawet prognozy MFW się ziszczą, zgodne z historyczną normą tempo wzrostu światowej gospodarki będzie maskowało bardzo zróżnicowaną koniunkturę w poszczególnych regionach i krajach. Niektóre mają się rozwijać nawet wolniej niż w najgorętszej fazie globalnego kryzysu.

Pozostało 85% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Finanse
Babciowe jeszcze w tym roku. Ministerstwo zapewnia, że ma środki
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Finanse
Wschodzące gwiazdy audytu według "Rzeczpospolitej"
Finanse
Szanse i wyzwania na horyzoncie
Finanse
Badania w czasach niepewności
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Finanse
Audyt ma wiele twarzy