* * * * * *
Frank Miller,
„Batman: Powrót
Mrocznego Rycerza"
Aktualizacja: 25.08.2012 01:07 Publikacja: 26.08.2012 19:00
Foto: Przekrój
Frank Miller,
„Batman: Powrót
Mrocznego Rycerza"
,
tłum. Tomasz Sidorkiewicz,
wyd. Egmont
Zacznijmy od absolutnego klasyka Franka Millera, autora „Sin City" i „300". „Batman: Powrót Mrocznego Rycerza" to ponura i brutalna opowieść o dystopijnym Gotham przyszłości i podstarzałym Brusie Waynie, który kolejny raz zakłada strój Batmana, gdyż... nie potrafi inaczej żyć. Świat w trakcie jego nieobecności zmienił się nie do poznania – superherosi zniknęli, Superman wspiera żołnierzy w Wietnamie, natomiast zajadli antagoniści Batmana zostają „pomyślnie" zresocjalizowani. Dzieło Millera to nie tylko historia o zgorzkniałym socjopacie w stroju nietoperza, ale również intrygujący świat lęków i fobii Ameryki lat 80. Są tutaj krytyka mediów i merytokracji, satyryczny obraz zimnej wojny, Ronalda Reagana oraz groteskowa karykatura społeczeństwa amerykańskiego, zagubionego w mass mediach. Pozycja obowiązkowa, nie tylko dla fanów komiksu.
Jeph Loeb, Tim Sale,
„Batman: Nawiedzony Rycerz"
,
tłum. Tomasz Sidorkiewicz,
wyd. Egmont
Z kolei „Batman: Nawiedzony Rycerz" prezentuje bardziej zachowawcze spojrzenie na protektora Gotham, choć i tutaj zamaskowany mściciel nie jest wolny od wątpliwości i niepowodzeń. Trzy opowieści z początków kariery Batmana skupiają się na jego starciach z drugoplanowymi łotrami – Strachem na Wróble, Szalonym Kapelusznikiem i Pingwinem. W fabułach Loeba doskonale widać, jak wiele mit Batmana czerpie z poetyki sennego koszmaru, zaś nastrojowe rysunki Sale'a oddają grozę poszczególnych charakterów, których rodowód mieści się w baśniach i światach dziecięcej zabawy. Owe historie czyta się niczym storyboardy do kreskówek przeznaczonych dla dorosłych. Interesujący jest fakt, że opowieści z tego tomu czerpią inspirację z książek Karola Dickensa i Lewisa Carolla.
Różni twórcy,
„Batman: Najlepsze opowieści"
,
tłum. Tomasz Sidorkiewicz,
wyd. Egmont
„Batman: Najlepsze opowieści" to coś w rodzaju zbioru kamieni milowych wybranych z ponad 70-letniej spuścizny komiksów o Batmanie, przedstawiających jego ewolucję z „pulpowego" herosa do ikony popkultury znanej na całym świecie. To niesamowita gratka dla historyków popkultury i kulturoznawców ciekawych, co Batman musiał przeżyć, by stać się superbohaterem odzwierciedlającym lęki i pożądania zachodniej cywilizacji. Fani komiksów i dobrych historii z pewnością zwrócą uwagę na obecność takich twórców jak Dennis O'Neil, Neal Adams, Marshall Rogers czy Alan Davis, którzy zapisali się złotymi literami w annałach legendy Mrocznego Rycerza. W ich komiksach Batman pojawia się raz jako upiór sprawiedliwości, raz jako przenikliwy detektyw, by w końcu przybrać rolę zdesperowanego rodzica, czekającego na operację ciężko rannego Robina, pomocnika w walce ze zbrodnią. Nie brakuje tutaj również archaicznych opowieści z lat 40. i 50., których infantylizm dzisiaj jest ciężki do przyjęcia.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Przekrój
Frank Miller,
„Batman: Powrót
Opublikowano pierwszy zwiastun filmu „28 lat później”. Kontynuacja kultowej serii filmów przedstawi dalsze losy świata wykreowanego przez Danny'ego Boyle'a oraz Alexa Garlanda.
W „Błaznach” swojego miejsca szukają młodzi aktorzy, w „Beating Hearts” dwoje zakochanych ludzi pochodzących z innych światów.
O dramatycznej sytuacji w polskim kinie filmowcy rozmawiali na specjalnym spotkaniu antykryzysowym. 17 grudnia dojdzie do rozmów z ministrą kultury Hanną Wróblewską.
11 grudnia Netflix udostępnia pierwsze z szesnastu odcinków serialu „Sto lat samotności” według słynnej powieści Gabriela Garcii Marqueza. Po śmierci pisarza na jej ekranizację zgodzili się synowie pisarza.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Polsko-duńsko-szwedzka „Dziewczyna z igłą” nominowana w kategorii filmu zagranicznego.
„Ilustrownik. Przewodnik po sztuce malarskiej” Grażyny Bastek jest publikacją unikatową. Daje wiedzę i poczucie, że warto ją zgłębiać.
W debiucie reżyserskim Malcolma Washingtona, syna aktora Denzela, stare pianino jest jak kapsuła czasu.
Cenię historie grozy z morałem, a filmowy horror „Substancja” właśnie taki jest, i nie szkodzi, że przesłanie jest dość oczywiste.
Opublikowano pierwszy zwiastun filmu „28 lat później”. Kontynuacja kultowej serii filmów przedstawi dalsze losy świata wykreowanego przez Danny'ego Boyle'a oraz Alexa Garlanda.
Arabscy najeźdźcy byli zdumieni ogromem Aleksandrii, wspaniałością jej budowli, rozmiarami bram i fortyfikacji. Ujrzeli wyniosłe kolumny i imponujące obeliski, podziwiali katedrę św. Marka i latarnię Faros, która jakby unosiła się na falach
#MeToo? Cieszy mnie, że zmieniają się relacje na planie, że ludzie starają się nie przekraczać granic. Hamują też agresję, chamstwo. Ograniczają niestosowne teksty - mówi Gabriela Muskała, reżyserka, scenarzystka, aktorka.
W grudniu, dokładnie w pierwszej dekadzie grudnia, a jeszcze dokładniej: w dzień św. Mikołaja, Stanisław Tym wyruszył w kolejny rejs. Tym razem już ostateczny.
Angielska Premier League wraca do Canal+, który podpisał umowę na pokazywanie tamtejszych rozgrywek w sezonach 2025/26, 2026/27 i 2027/28.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas