W latach ubiegłych warsztaty i seminaria prowadzili między innymi: Laszlo Kovacs, Michael Ballhaus, Billy Williams, Roger Deakins, Chris Doyle, Michael Tronick, Manoel de Oliveira, Andrzej Żuławski, Oliver Stapleton, Krzysztof Zanussi, Dick Pope, Phedon Papamichael, Sławomir Idziak, Margarethe von Trotta czy Franz Rath.
Także w tym roku w Bydgoszczy będą ze sobą rozmawiać profesjonaliści, a studenci i uczniowie wysłuchają wykładów i porad mistrzów.
Rozmowy o teorii
Film to sztuka obrazu. Ale jego klimat zależy nie tylko od autora zdjęć, lecz również od człowieka, który ujęcia układa w całość, tworząc z nich opowiadanie i nadając im dynamikę. I właśnie sztuce montażu poświęcony będzie warsztat, który poprowadzą Wojtek Mrówczyński i Adam Kwiatek. Laureaci ostatniego festiwalu w Gdyni przeanalizują, jak ich praca wpłynęła na finalną wersję „Obławy" Marcina Krzyształowicza i zaprezentują kluczowe sceny filmu w różnych wersjach montażowych.
Większość spotkań będzie się jednak koncentrowała wokół problemów, z jakimi stykają się w swojej pracy autorzy zdjęć. Część z nich będzie miała charakter teoretyczny, inne praktyczny.
Pierwsza z dyskusji będzie dotyczyła kreatywnej współpracy autorów zdjęć i producentów od dewelopmentu aż do postprodukcji przy realizacji filmów fabularnych, dokumentów, seriali i reklam (26.listopada, godz. 18.30). Z kolei Jerzy Ziela, Larra Andersson i Filip Bajon będą się zastanawiać, jak nauczać sztuki operatorskiej w czasach, gdy błyskawicznie zmienia się technologia i w kinie następuje rewolucja cyfrowa (29.11, godz. 18.15).