Martin Scorsese nakręci film o życiu Jezusa

Scorsese myślał o tym filmie od czasów studenckich, spełnia swoje marzenie jako 81-letni gigant kina

Publikacja: 01.04.2024 13:37

Martin Scorsese chce nakręcić film o Jezusie

Martin Scorsese chce nakręcić film o Jezusie

Foto: PAP/PA/Doug Peters/EMPICS

Po raz pierwszy o swoich świeżych planach zrobienia filmu o Jezusie wspomniał w maju ubiegłego roku podczas zorganizowanej w Watykanie przez papieża Franciszka konferencji na temat estetyki katolickiej wyobraźni. 

Podczas ostatniego festiwalu w Berlinie, gdzie został uhonorowany Złotym Niedźwiedziem za całokształt twórczości, potwierdził ten zamiar.

Czytaj więcej

„Pamięć” Michela Franco. Ludzie, którzy chcą zapomnieć ból

Martin Scorsese: Moje zainteresowanie historią Jezusa zaczęło się w dzieciństwie

– Jeszcze nie wiem dokładnie jaki to będzie film – mówił w lutym br. na konferencji prasowej. – Chcę, by był on wyjątkowy i inny. Żeby zachęcał do myślenia, ale też żeby dostarczył widzowi rozrywki.  

Przyznał, że projekt jest dopiero rozwijany. W tym samym czasie dziennikarz „Los Angeles Times” ujawnił, że scenariusz powstał na podstawie powieści „Życie Jezusa” zmarłego ćwierć wieku temu Shūsaku Endō. Japoński pisarz tworzył swoje utwory z perspektywy katolika żyjącego w środowisku buddyjskim. Scorsese wykorzystał już wcześniej jego prozę, tworząc w 2016 roku „Milczenie” – opowieść o dwóch Jezuitach, którzy w XVII wieku  przybywają do ogarniętej przemocą Japonii. Chcą tam odszukać swojego dawnego mentora, który dokonał apostazji i głosić słowo Boże. Za zdjęcia do „Milczenia” operator Rodrigo Prieto dostał nominację do Oscara. 

Nowy scenariusz Scorsese pisze razem ze swoim częstym współpracownikiem Kentem Jonesem.

Teraz znów Scorsese chce spojrzeć na katolicyzm. W Berlinie mówił: „Moje zainteresowanie sprawami wiary, historią Jezusa, Kościołem i duchowieństwem zaczęło się w dzieciństwie, które spędziłem w nowojorskiej Małej Italii. »Milczenie« obejrzał papież, spotkaliśmy się, rozmawialiśmy o nowoczesnym podejściu do chrześcijaństwa”.

Przed Wielkanocą dziennikarz „Variety” rozmawiał ze współpracownikiem i konsultantem Martina Scorsese – ojcem Antonio Spadaro, który wydał książkę „Dialogi na temat wiary” – zapisy jego rozmów z reżyserem. Ostatni rozdział książki to niespełna 20-stronicowy fragment scenariusza filmu o Jezusie, który Scorsese pozwolił mu wydrukować. Zaznaczył jednak, że są to dawne zapiski, a nie tekst, który teraz ma sfilmować. Nowy scenariusz Scorsese pisze razem ze swoim częstym współpracownikiem Kentem Jonesem. 

Czytaj więcej

„Czerwone maki” o Monte Cassino już od 5 kwietnia w kinach

Martin Scorsese chce zdjąć z wiary negatywne odium

W rozmowie z Nickiem Vivarellim ojciec Spadaro stwierdził, że „Życie Jezusa” ma być refleksją nie tylko na temat Jezusa, lecz również na temat kina Martina Scorsese. On sam poznał Scorsesego w zabawny sposób. Jego brat, Jezuita, pomagał ekipie w czasie zdjęć do „Milczenia”. Powiedział mu, że Scoresese to niesamowity facet i powinien zrobić z nim wywiad do pisma „La Civilta Cattolica”, którego był wówczas naczelnym redaktorem. 

— Odpowiedziałem, że nie zajmuję się kinem — opowiada Spadaro. — Ale po jakimś czasie dostałem list od Scorsese, w którym napisał, że zgadza się na wywiad. Nigdy o ten wywiad nie prosiłem, to mój brat zbudował most między nami.

Czytaj więcej

„Biedne istoty” już na Disney+. Film z oscarową Emmą Stone błyskawicznie w internecie

Martin Scorsese przyznał również w wywiadzie, że od czasów studenckich chciał zrobić film o Jezusie. Wyobraził go sobie we współczesnym ubraniu na ulicach Nowego Jorku. Zrezygnował, bo właśnie wtedy „Ewangelię według św. Mateusza” zrobił Pasolini. Te tematy jednak zawsze go pociągały. W 1988 roku nakręcił „Ostatnie kuszenie Chrystusa”, potem „Milczenie”. 

Teraz, przystępując do pracy nad „Życiem Jezusa” Martin Scorsese, kiedyś chłopiec służący do mszy i niedoszły ksiądz, zapowiada, że chce z wiary zdjąć negatywne odium, jakie związane jest ostatnio ze skandalami w Kościele.

Film
Zmarła Eleanor Coppola, reżyserka i żona reżysera
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Film
Te filmy ubiegają się o 100 000 zł w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych Mastercard OFF CAMERA 2024
Film
Rekomendacje filmowe na weekend. W poszukiwaniu wartości: Ameryka, Europa, Azja
Film
Premiera nowego filmu Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta 1 czerwca w Krakowie
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Film
Filmy mistrzów w Cannes. Za dwoma tytułami stoją nasi rodzimi twórcy