W tym roku do Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych na BNP Paribas Dwa Brzegi zakwalifikowano 24 produkcje z Polski i zagranicy. Zwycięzców poznaliśmy podczas Gali Zamknięcia Festiwalu. Jury w składzie: aktorka Dorota Pomykała; reżyser Sławomir Grünberg oraz krytyk filmowy i dziennikarz Michał Walkiewicz po obejrzeniu 24 filmów postanowiło przyznać następujące nagrody:

— I Nagroda w wysokości 6000 zł dla „Być kimś” (reż. Michał Toczek) za „polski klincz wszech czasów: męskie-żeńskie, prywatne-polityczne, artystyczne-gatunkowe, komediowe-dramatyczne, post- i pre- transformacyjne; oraz za reżyserską, operatorską oraz aktorską precyzję, która pozwoliła zamienić to wszystko w prawdziwe kino”

— II Nagroda w wysokości 4000 zł dla „Na żywo” (reż. Mara Tamkovich) za „trzynaście minut i czternaście sekund z życia; z życia, które jest thrillerem, dramatem politycznym, filmem o terrorze władzy i powinnościach mediów; z życia, którym na żywo, 24 godziny na dobę, ryzykuje się na Białorusi”

— III Nagroda w wysokości 3000 zł dla „Kiedy obróci się dom” (reż. Maria Ornaf) za „lekkość narracji i ciężar konwencji, za surowy realizm i baśniową grozę oraz za wszystko czym jest i czym może być inicjacja w dorosłość”

Sponsorem głównych nagród w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych jest MAKonLine Ubezpieczenia.

Michał Toczek odbiera Główną Nagrodę, fot. BNP Paribas Dwa Brzegi

Michał Toczek odbiera Główną Nagrodę, fot. BNP Paribas Dwa Brzegi

Wyróżnienia

— Wyróżnienie dla filmu „Followers. Odpalaj lajwa” (reż. Jakub Radej) za „sugestywną wizję świata, którego musimy się nauczyć, z którym musimy się pogodzić i który powinniśmy czynić lepszym”

— Wyróżnienie dla filmu „Trzy opowiadania o Basi” (reż. Mateusz Pietrak) za „nakręconą z wyczuciem delikatnej materii kina faktu opowieść o poezji życia i prozie śmierci”

— Wyróżnienie dla filmu „Slow Light” (reż. Katarzyna Kijek i Przemysław Adamski) za „najpiękniejszą metaforę życia przeszłością oraz poszukiwania światła w teraźniejszości”

Sponsorem wyróżnień (każde 2000 zł) w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych jest MJ2 Team Managers.

— Nagrodę im. Agatki Modrzejewskiej za zdjęcia „za wrażliwość wizualną, dzięki której w precyzyjnych skrótach, eleganckich pasażach oraz celnych metaforach udało się zawrzeć nie jedną, a kilka prawd o miłości” - otrzymuje Silvio Gerber, operator filmu „Heart Fruit” w reżyserii Kima Allamanda.

Sponsorem nagrody specjalnej im. Agatki Modrzejewskiej za najlepsze zdjęcia w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych jest Fundacja im. Agatki Modrzejewskiej.

***

Festiwal otworzyła rewelacja festiwalu w Cannes (Nagroda Jury) – „Opadające liście” w reżyserii Akiego Kaurismäkiego, a filmem zamknięcia festiwalu był bardzo dobrze przyjęty w Cannes „Monster” Hirokazu Koreedy (Yujiego Sakamoto otrzymał nagrodę za scenariusz tej opowieści). W głównej sekcji programowej „Świat pod namiotem” zaprezentowane zostały najnowsze, najlepsze filmy fabularne i dokumentalne nagrodzone na międzynarodowych festiwalach: w Cannes, Berlinie, Wenecji czy Sundance w Park City. Bohaterami retrospektyw 17. BNP Paribas Dwa Brzegi byli: John Cassavetes, Wojciech Jerzy Has i Paweł Łoziński. Do Kazimierza Dolnego przyjechało wielu twórców m.in. Dorota Pomykała, Borys Szyc, Krzysztof Zanussi, Kasia Walicka-Maimone i Agnieszka Smoczyńska.

BNP Paribas Dwa Brzegi — 17. Festiwal Filmu i Sztuki miał miejsce w dniach 29 lipca – 6 sierpnia 2023 roku w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Festiwal współfinansowany jest ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

18. edycja BNP Paribas Dwa Brzegi odbędzie się w dniach 27 lipca – 4 sierpnia 2024 roku w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. 

Jury konkursu na Gali Zamknięcia 17. BNP Paribas Dwa Brzegi, fot. BNP Paribas Dwa Brzegi

Jury konkursu na Gali Zamknięcia 17. BNP Paribas Dwa Brzegi, fot. BNP Paribas Dwa Brzegi

Materiał Promocyjny