Aktualizacja: 11.12.2024 15:35 Publikacja: 26.02.2022 16:25
Foto: AFP
To nie tylko słowa wsparcia. Filmowcy zawsze słynęli z solidarności. Także teraz zaczynają organizować realną pomoc dla ofiar wojny na Ukrainie. Jacek Bromski, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich wystosował list do ambasadora Ukrainy w Polsce Andrija Deszczycy, w którym zapewnił o solidarności polskiego środowiska filmowego z narodem ukraińskim.
„Jako obywatele kraju, który jako pierwszy wyrwał się z sowieckiej strefy wpływów, doskonale rozumiemy prozachodnie aspiracje Ukrainy. Dlatego z niepokojem śledziliśmy wydarzenia z ostatnich lat zapoczątkowane bezprawnym zajęciem Krymu. Na miarę naszych możliwości angażowaliśmy się w inicjatywy obnażające nikczemne działania Rosji, tak jak to miało miejsce w przypadku kampanii na rzecz uwolnienia ukraińskiego reżysera filmowego Olega Sentsova”. Teraz, gdy do Polski napływa już fala ukraińskich uchodźców Jacek Bromski deklaruje realne wsparcie dla kolegów z branży: „Jeśli w grupie uchodźców wojennych będą przedstawiciele branży filmowej (wszystkich profesji) możemy pomóc im znaleźć zatrudnienie w produkcjach Studia Munka działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Wybranym osobom oferujemy także możliwość zatrudnienia w Biurze SFP oraz w zarządzanych przez nas restauracjach oraz kinie Kultura. Kilku rodzinom możemy także udzielić schronienia w Domu Pracy Twórczej w Kazimierzu Dolnym”.
O dramatycznej sytuacji w polskim kinie filmowcy rozmawiali na specjalnym spotkaniu antykryzysowym. 17 grudnia dojdzie do rozmów z ministrą kultury Hanną Wróblewską.
11 grudnia Netflix udostępnia pierwsze z szesnastu odcinków serialu „Sto lat samotności” według słynnej powieści Gabriela Garcii Marqueza. Po śmierci pisarza na jej ekranizację zgodzili się synowie pisarza.
Polsko-duńsko-szwedzka „Dziewczyna z igłą” nominowana w kategorii filmu zagranicznego.
Dwie nagrody dla twórców duńsko-polskiej „Dziewczyny z igłą” na bardzo politycznej gali
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Wnętrze chatki Hagrida, centaury, Akromantule, Dementorzy i Mapa Huncwotów – to tylko niektóre atrakcje wystawy, którą w 2025 będą mogli odwiedzić w Polsce fani Harry'ego Pottera, magii i czarodziejskiej gry Quidditcha.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 10 na 11 grudnia Ukraińcy dokonali ataku rakietowego na zakład przemysłowy w obwodzie rostowskim. Z kolei ukraińskie drony zaatakowały rafinerię w obwodzie briańskim.
Stany Zjednoczone udzieliły Ukrainie kredytu w wysokości 20 mld dolarów. Zastawem są wpływy z rosyjskich, zamrożonych na Zachodzie aktywów. To z nich pożyczka wraz z odsetkami zostanie spłacona.
Osiemdziesiąt milionów złotych na godzinę. Tyle w przeliczeniu na złotówki kosztuje wszystkich Rosjan wojna rozpętana przez Putina. Wydatki Kremla na wojnę ustanowiły nowy rekord. Tyle nie wydawał nawet Związek Sowiecki.
Mohammed Baszir stanął na czele rządu tymczasowego, który ma administrować Syrią do 1 marca.
O dramatycznej sytuacji w polskim kinie filmowcy rozmawiali na specjalnym spotkaniu antykryzysowym. 17 grudnia dojdzie do rozmów z ministrą kultury Hanną Wróblewską.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA informują, że w obwodzie kurskim nadal są żołnierze z Korei Północnej, gotowi wziąć udział w walce z Ukraińcami.
Teksas przygotowuje się do usuwania migrantów, obiecanego przez prezydenta elekta Donalda Trumpa. Współpracę obiecują również republikańskie władze innych stanów.
Liderami zaufania publicznego wśród Ukraińców są przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i prezydent Polski Andrzej Duda - wynika z badania, przeprowadzonego na zlecenie ukraińskiego think tanku Centrum Nowa Europa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas