Człowiek, który uratował Luwr

Jego imię noszą drzwi wiodące do Luwru, który wiele mu zawdzięcza. W czasie II wojny światowej Jacques Jaujard był strażnikiem bezcennych zbiorów.

Aktualizacja: 27.12.2017 09:05 Publikacja: 27.12.2017 08:56

Człowiek, który uratował Luwr

Foto: AdobeStock

W przededniu wybuchu II wojny światowej był dyrektorem Luwru. Obawiając  się wojennych kradzieży i bombardowań, przygotował specjalny plan ewakuacji zbiorów muzeum na wypadek wojny. Postanowił wywieźć w bezpieczniejsze miejsce obrazy, rzeźby i antyki ze wszystkich zbiorów państwowych. Pod koniec sierpnia 1939 roku Jaujard zadysponował zamknięcie Luwru. Z ram wyjęto 800 obrazów – kolejność ewakuacji wskazywały kolorowe etykiety. Kolorem czerwonym oznaczone zostały najcenniejsze dzieła, w tym Mona Lisa, której pudło oznakowane zostało aż trzema czerwonymi znakami. Obrazy trafiły do białych drewnianych skrzyń, ciasno zapakowane, by zamortyzować wstrząsy w czasie transportu. W ciągu dwóch dni 200 ludzi zapakowało ponad cztery tysiące arcydzieł. Część monumentalnych cennych obrazów trzeba było transportować w ramach w pozycji pionowej. Dzięki pozostałej dokumentacji widzowie zobaczą w jako sposób Nike z Samotraki opuszczała Luwr. Wszystkie dzieła zapakowano do ponad 1800 skrzyń na kilkaset ciężarówek. Miały dojechać do Zamku Chambord oddalonego o 160 kilometrów od Paryża. I to się udało.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Film
Marcin Dorociński, przeboje z Cannes i nie tylko
Film
Stare kino jest jak dobre wino i coraz popularniejsze
Film
Gdynia 2025: Holland, Machulski, Pasikowski i Smarzowski powalczą o Złote Lwy
Film
„Follemente. W tym szaleństwie jest metoda”, czyli randka w ciemno
Film
Trudne wyzwania imigranckich dzieci z wiedeńskiej podstawówki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama