Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej istnieje od 2003 r. Widzowie mieli szanse oglądać filmy nagradzane i nominowane na światowych festiwalach – kilkadziesiąt nominacji do Oscara, kilkanaście Oscarów, kilkanaście canneńskich Palm, kilka Niedźwiedzi Berlinale, kilka nagród Emmy, jeden film nagrodzony w Karlowych Warach, kilkanaście filmów z nagrodami Izraelskiej Akademii Filmowej, jeden z nagrodami Szwedzkiej Akademii Filmowej. W sumie pięć edycji festiwalu to projekcje ok. 364 filmów (w tym 250 w konkursie i 114 poza konkursem) z około 28 krajów.Tegoroczną edycję, dedykowaną Andrzejowi Wajdzie, otworzy najnowszy film tego reżysera – „Katyń”.
– Kultura żydowska w Polsce już od kilkuset lat stanowi integralną część kultury polskiej, wzbogacając ją i współtworząc nasze narodowe wartości – tłumaczy twórca i dyrektor festiwalu Daniel Strehlau. – Staje się ona w jakimś stopniu oknem na świat ze względu na specyfikę kultury żydowskiej. Wielu wybitnych i wpływowych ludzi w świecie ma swoje korzenie żydowskie właśnie w Polsce. Dlatego budowanie mostów jest tak znamienne i ważne dla Polski. Mosty między Polonią oraz Polonią żydowską w świecie są tak samo ważne jak mosty między Polakami różnych wyznań, religii i tożsamości w naszym kraju.
Nieprzypadkowo organizatorzy wybrali na miejsce festiwalu właśnie Warszawę. – To nie tylko miejsce naszego urodzenia i życia, ale miasto, które było drugim po Nowym Jorku przedwojennym największym skupiskiem ludności żydowskiej na świecie. To właśnie tu rozkwitała kultura polskich Żydów – tłumaczy Daniel Strehlau.
Festiwal organizowany jest przez Fundację Rozwoju Kultury Żydowskiej w Polsce – Kamerę Dawida – we współpracy ze Studiem Filmowym Okna.
ab