Kroniki z czasu apokalipsy

70. rocznicę września 1939 r. uświetnią trzy wydarzenia filmowe. W fabryce Norblina i Iluzjonie odbędą się przeglądy, a Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało pokazy filmu „Apokalipsa: II wojna światowa”

Publikacja: 31.08.2009 09:25

Podczas przeglądu klasyki kina wojennego w Iluzjonie pokazany zostanie m.in. „Katyń” Andrzeja Wajdy,

Podczas przeglądu klasyki kina wojennego w Iluzjonie pokazany zostanie m.in. „Katyń” Andrzeja Wajdy, który w ubiegłym roku startował w wyścigu po Oscara dla najlepszego filmu zagranicznego

Foto: fabryka obrazu

Red

Urszula LipiŃska

Na pięć dni fabryka Norblina zamieni się w „Fabrykę kronik”. Taki tytuł nosi bowiem przegląd, który rozpocznie się tu 1 września. – Zaprezentujemy dokumenty i kroniki pokazujące inne podejście do tematu wojny i Powstania Warszawskiego – mówi Andrzej Bieńkowski, szef festiwalu. – Chcemy się skupić na ludzkich losach, a nie martyrologicznych zapisach przeszłości – dodaje.

Filmy składające się na program pochodzą z unikatowych zbiorów, m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Fundacji Filmowej Armii Krajowej oraz Filmoteki Narodowej.

Obok licznych kronik i głośnego dokumentu Krzysztofa Langa „Powstanie Warszawskie 1944” zostanie pokazany obraz „Do potomnego” Antoniego Krauzego. Jego bohaterami są najwybitniejsi poeci czasu wojny, m.in. Krzysztof Kamil Baczyński i Tadeusz Gajcy.

W programie znalazł się również dokument „COP Stalowa Wola” luźno nawiązujący do historii Fabryki Norblina. Projekcja to ukłon w stronę miejsca, gdzie odbędzie się przegląd.

– Fabryka Norblina leży w centrum Warszawy. Budynki pochodzą z XIX wieku, tworząc pomost między czasami przedwojennymi i współczesnością – mówi Adam Warzyszyński z Fundacji Rozwoju Sztuki Filmowej, organizatora wydarzenia.

Na czas trwania przeglądu fabryka zostanie specjalnie zaaranżowana. Na ścianach będą wyświetlane filmy przedstawiające powojenną Warszawę oraz zdjęcia z tego okresu. Projekcje zaplanowano na każdy dzień o godz. 20.30. Potrwają do 5 września.

Trwający miesiąc cykl prezentujący klasykę kina wojennego przygotował Iluzjon. We wtorek zainagurują go dokumenty przywołujące atmosferę przedwrześniowej Polski – „Kronika Pat z maja 1939 roku” oraz „Polska w Gdańsku”. W programie przeglądu znalazły się m.in. „Hiroszima, moja miłość” Resnaisa, „Imperium słońca” Spielberga i „Działa Nawarony” Thompsona. Nie zabraknie także pozycji z ostatnich lat, takich jak „Katyń” Wajdy i „Upadek” Hirschbiegela. Seansom towarzyszyć będzie wystawa plakatów do filmów wojennych pochodzących ze zbiorów Filmoteki Narodowej.

Natomiast w niedzielę i poniedziałek na dziedzińcu Muzeum Powstania Warszawskiego przedpremierowo pokazana zostanie „Apokalipsa: II wojna światowa”. To dokument pokazujący wojnę widzianą oczami amatorów, którzy chwytali za kamerę, nie bacząc na niebezpieczeństwa wojny.

Projekcje będą odbywać się co 60 minut w godzinach otwarcia muzeum (10 – 18).

Film
Mają być dwie nowe „Lalki”. Netflix miał pomysł przed TVP
Film
To oni ocenią filmy w konkursach Mastercard OFF CAMERA 2025!
Film
Lekarz sądowy ujawnił przyczyny śmierci Michelle Trachtenberg
Film
Tom Cruise wraca do Cannes w kolejnej serii przygód agenta Ethana Hunta
Film
Zmarła Jadwiga Jankowska-Cieślak, pierwsza polska aktorka nagrodzona w Cannes