Trwający do środy festiwal to przede wszystkim okazja do poznania (lub przypomnienia sobie) filmów opartych na dobrych scenariuszach. Tekst to bowiem główne zagadnienie, wokół którego koncentrują się wszystkie sekcje Lata Filmów – od konkursu głównego, przez retrospektywy (m.in. Rafaela Azcony), aż po panoramę.

W tej ostatniej w sobotę można zobaczyć „Dzieci Wehrmachtu” o ludziach, których ojcowie służyli w niemieckiej armii. Po projekcji (Luna, godz. 16.45) Mariusz Malinowski, reżyser, opowie widzom m.in. o tym, na ile można przewidzieć scenariusz filmu dokumentalnego.

Spotkanie z reżyserem będzie towarzyszyć też niedzielnemu pokazowi „Różyczki” (Luna, godz. 16.30) oraz poniedziałkowym seansom „Beats of Freedom – Zew wolności” (godz. 13), „Galerianek” (godz. 19), „Enen” (godz. 19.30) i „Nie tego człowieka” (godz. 21.15). We wtorek gościem festiwalu będzie Paweł Sala. Reżyser spotka się z gośćmi po przedpremierowym pokazie „Matki Teresy od kotów” (Luna, godz. 19). Ten oparty na faktach dramat o rodzinnej zbrodni z warszawskiego podwórka otworzył tegoroczną, trzecią warszawską edycję Lata Filmów.

W środę oficjalnego zamknięcia festiwalu nie będzie. Jego echa słychać będzie jeszcze przez ponad tydzień. Wszystko za sprawą towarzyszących mu wystaw: malarskiej „Przestrzenie” Marcina Mikołajczyka w kinie Kultura i fotograficznej „Ślad” Daniela del Rosal w Lorelei.

[i] 16. Lato Filmów, kina: Luna, ul. Marszałkowska 28, Rejs, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23 oraz klub Plac Zabaw, ul. Myśliwiecka 9, bilety: 8 zł, piątek (16.07) – środa (21.07) [/i]