Autorzy filmu podążają tropem najbardziej kontrowersyjnych, a zarazem znanych wizerunków krzyża we współczesnej sztuce. Pośród nich czołowe miejsce zajmuje Piss Christ, fotografia amerykańskiego artysty Andresa Serrano.

Zobacz galerię zdjeć

- To snob, dekadent i laik, którego niesłusznie określa się mianem artysty – uważa Alain Escada, prezes Stowarzyszenia Institut Civitas. - Potraktował w sposób niegodny wizerunek Chrystusa, zanurzając krzyż w pojemniku z własnym moczem. Są tacy, którzy twierdzą, że to dzieło sztuki... To wiele mówi o stanie tak zwanej sztuki współczesnej.

A mówi z emocjami, które widzowie zobaczą obserwując potężną manifestację protestującą przeciw takiemu wizerunkowi krzyża i Chrystusa.

Znajdujący się w Avignionie Piss Christ został zniszczony w czasie wystawy zatytułowanej „Wierzę w cuda", przez grupę katolików. Założyli też w sądzie sprawę o uznanie pracy bluźnierstwem. I przegrali, bo sędziowie uznali, że bluźnierstwo nie podlega regulacjom prawnym. Prokurator stwierdził: „nasz system sprawiedliwości opiera się na prawie rzymskim, a nie chrześcijańskim. Jednak tym razem zrobię wyjątek i sięgnę do zasad chrześcijańskich. Święty Augustyn zauważył, że Bóg-człowiek przyszedł na świat w moczu i kale".

Autorzy filmu dotarli także do twórcy dzieła, Andresa Serrano, mieszkającego w Nowym Jorku, który mieszkanie urządził w stylu średniowiecznym i uważa się za twórcę chrześcijańskiego.

- Gdy usłyszałem o trzecim, awiniońskim ataku na tę fotografię, zdziwiłem się, bo „Piss Christ" ma ponad 20 lat! – mówi Serrano. - Byłem zaskoczony, bo zdałem sobie sprawę, że ta praca nadal wywiera duże wrażenie, że porusza czułą strunę w sercach ludzi i wywołuje w nich silne emocje. Chrystus wisiał na krzyżu prawdopodobnie przez kilka dni. Na pewno robił pod siebie, sikał, może oddawał kał. Może nas to brzydzić, ale to były Jego odchody! Moje zdjęcie oburza was i irytuje? To dobrze -  bo może uświadomi wam, czym naprawdę było Ukrzyżowanie. Tytuł musi wiązać się z dziełem.

Tej fotografii nie mogłem nazwać inaczej, niż „Piss Christ" – „Chrystus w sikach." Był Chrystus, były siki. Jest – „Piss Christ". Każde dzieło, które zmusza nas do myślenia i sprawia, że przestajemy czuć się komfortowo, takie, które pokazuje prawdę – to dobre dzieło sztuki. Mam nadzieję, że sam takie tworzę. Wierzę w taką sztukę.

Wśród dzieł, które autorzy przypominają jako kontrowersyjne są też m.in.: znajdująca się we Florenckim kościele rzeźba nagiego Chrystusa wykonana przez 18-letniego Michała Anioła, ukrzyżowanie Chrystusa na krześle elektrycznym Paula Fryera, pełne przemocy misteria Męki Pańskiej Hermanna Nitscha.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Wolność sztuki jest naszą wolnością – komentują autorzy filmu. Widz zdecyduje sam, co uważa za sztukę.