W 2009 roku Polski Instytut Sztuki Filmowej dostarczył do 14 tysięcy szkół zestaw płyt DVD. To był olbrzymi projekt edukacyjny. W „Filmotece szkolnej" znalazło się 26 płyt z 55 filmami – fabularnymi, dokumentalnymi, animowanymi. Zespół naukowców z różnych dziedzin przygotował dla nauczycieli propozycje lekcji nie tylko z zakresu filmoznawstwa, lecz również z etyki, historii, wiedzy o społeczeństwie.
- Mieliśmy nadzieję, że nasz program edukacyjny szybko zadomowi się w szkołach – mówi dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz. — Rzeczywistość okazała się inna. Długo musieliśmy przekonywać szkoły do „Filmoteki". Ale w końcu udało się. Powstały warsztaty dla nauczycieli, zostały też zorganizowane imprezy, na których dzieci pokazują własne filmy. Zawiązaliśmy koalicję z kilkunastoma organizacjami pozarządowymi i państwowymi. I staramy się, by nasze działania uzupełniały się.
W ubiegłym roku powstała druga część „Filmoteki Szkolnej". Tym razem już nie na DVD. Szkoły dostały kody dostępu do internetu i mogą korzystać z tego, co znajduje się w sieci, na stronie www.filmotekaszkolna.pl.
Docelowo 14 tys. placówek gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych otrzyma bezpłatny dostęp on-line do ponad 100 polskich produkcji. Wśród tytułów, które trafiły do Filmoteki, znajdują się wybitne produkcje zrekonstruowane cyfrowo: „Rękopis znaleziony w Saragossie" Wojciecha Jerzego Hasa, „Wesele" Andrzeja Wajdy, jak również nominowana do Oscara „Katedra" Tomasza Bagińskiego czy dokument „Muzykanci" Kazimierza Karabasza. Filmy podzielone są na lekcje tematyczne, np.: „W społeczeństwie", „Człowiek i sztuka", „Moje korzenie".
Teraz zaczynają działać pierwsze szkolne pracownie filmowe. Na razie będzie ich 16. Niewiele, ale zorganizowanie ich nie jest łatwe. W wybranych liceach i gimnazjach sale klasowe zostały wyremontowane i wyposażone w profesjonalny sprzęt oraz podłączenie do Internetu, umożliwiające odtwarzanie filmów on-line. Technologię i projekty adaptacyjne zapewniają głównie firma KPD oraz Krajowa Izba Elektroniki i Telekomunikacji. Koszt otwarcia jednej pracowni waha się od 35 do 50 tys. zł.