Filmowcy w świecie teledysków

Wielu światowej sławy reżyserów łączy reżyserię filmów z tworzeniem teledysków. Do najlepszych należą Martin Scorsese, Spike Jonze i Michel Gondry.

Aktualizacja: 03.04.2014 20:06 Publikacja: 03.04.2014 18:18

Filmowcy w świecie teledysków

Foto: materiały prasowe

Martin Scorsese

Do historii przeszedł jego osiemnastominutowy, krótkometrażowy film do piosenki „Bad" Michaela Jacksona. Zrobił też utrzymane w konwencji filmów gangsterskich reklamy dla Giorgio Armaniego (do tej pory reżyser pojawia się na czerwonym dywanie w garniturach od tego kreatora).

Zobacz galerię zdjęć

Za dokument „Bez stałego adresu: Bob Dylan" Scorsese otrzymał nagrodę Grammy w kategorii "Najlepszy filmowy klip muzyczny". Dynamiczne sceny, niczym z teledysku pojawiają się również w nominowanym do Oscara „Wilku z Wall Street".

Spike Jonze

Reżyser „Adaptacji" i „Być jak John Malkovich" jeden z najbardziej znanych  teledysków zrealizował w 1999 r. do "Praise You" Fatboy Slim. Nakręcone przed  kalifornijskim kinem, bez zgody właścicieli miejsca, popisy grupy tanecznej, MTV uznała w 2001 r. za najlepszy w historii teledysków. Fantazję filmowca doceniła w tym roku Amerykańska Akademia Filmowa przyznając mu Oscara za scenariusz do filmu „Ona". W branży działa też była żona Jonze'a - Sofia Coppola. W zeszłym roku wyreżyserowała teledysk dla francuskiego zespołu Phoenix, w którym wokalistą jest jej obecny mąż Thomas Mars.

Michel Gondry

Jest niekwestionowaną gwiazdą francuskiego rynku muzyczno-filmowego. Reżyser „Zakochanego bez pamięci", „Jak we śnie" i „Dziewczyny z lilią" będzie w tym roku gościem festiwalu Planete+ Doc. 10 maja, w warszawskiej Kinotece, wygłosi wykład mistrzowski „Obraz i dźwięk, rytm i czas. Czyli wideoklipy Michela Gondry'ego". Mistrz, który współpracował z Björk, Kanyem Westem, The Chemical Brothers, Daft Punk, Rolling Stonesami, Radiohead, Kylie Minogue i The White Stripes zapowiada, że opowie polskim fanom teledysków jak łączyć obraz z dźwiękiem i żonglować konwencjami.

John Landis

Reżyser „The Blues Brothers" i „Nieoczekiwanej zmiany miejsc" nakręcił trwające trzynaście minut wideo do „Thrillera" Michaela Jacksona. Zostało ono wpisane do księgi rekordów Guinessa jako "teledysk, który odniósł największy sukces", sprzedając się w nakładzie ponad 9 milionów egzemplarzy.

Pharrell Williams

Nie jest filmowcem, choć zagrał w kilku filmach, wystąpił też na tegorocznej oscarowej gali – zaśpiewał nominowaną do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej piosenkę "Happy" (ze ścieżki dźwiękowej do filmu "Minionki rozrabiają"). Twórca sukcesu „Get Lucky" Daft Punk zrealizował do niej 24-godzinny klip (zobacz na 24hoursofhappy.com). „Happy" ma szczęście do eksperymentów, niedawno zremiksował ją - na smutno - Woodkid - polskiego pochodzenia, francuski producent, wokalista i reżyser, m.in. autor teledysku "Blue Jeans" Lany Del Rey.

Juliusz Machulski

Na YouTube można znaleźć nakręcony przez niego dla Kombi „Black and white" (1985 r.), zagrała w nim Karolina Wajda i Jacek Chmielnik. Za to w drugiej produkcji Machulskiego „Naszym randez-vous" wystąpił partner Chmielnika z „Vabanku" Krzysztof Kiersznowski.

Wojciech Smarzowski

W zeszłym roku przez zrealizował teledysk do  piosenki zespołu Dr Misio "Młodzi". Wokalistą grupy jest Arkadiusz Jakubik,  aktor zagrał w "Weselu", "Domu złym", „Drogówce" i „Pod Mocnym Aniołem".

Krzysztof Skonieczny

Z Dr. Misio pracował również Krzysztof Skonieczny, stworzył wideoklip do „Dziewczyn", zaangażował do niego najpiękniejsze polskie aktorki - Magdalenę Cielecką, Katarzynę Herman, Agnieszkę Warcholską i Ewę Bukowską. W Polsce ma w tej branży wysoką pozycję i wiele nagród, między innymi Grand Prix Yach Film Festiwal za teledyski - „Defto" Jamala i "Nie ma cwaniaka na Warszawiaka" Projektu Warszawiak i Drewnianego Yacha za całokształt twórczości. Za ten ostatni otrzymał również Gwarancję Kultury od TVP Kultura, a za wideoklip do „Krzyżówki dni" Brodki dostał Fryderyka.

Quentin Tarantino

Jest mistrzem w dobieraniu muzyki do filmów. Piosenki z „Pulp Fiction" zyskały miano kultowych. Jednak kiedy Madonna poprosiła go o produkcję wideoklipu, do inspirowanej jego twórczością piosenki „Gang Bang", oświadczył, że nie jest zainteresowany ani teledyskami, ani reklamą.

Film
„Back To Black” wybiela mrok życia Amy Winehouse
Film
Rosja prześladuje jak za Stalina, a Moskwa płonie w „Mistrzu i Małgorzacie”
Film
17. Mastercard OFF CAMERA: Nominacje – Najlepsza Aktorka, Aktor i Mastercard Rising Star
Film
Zbrojmistrzyni w filmie "Rust" skazana na 18 miesięcy więzienia
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Film
„Perfect Days” i "Anselm" w kinach. Wim Wenders uczy nas spokoju