Już po raz 21. „Rzeczpospolita" wyróżniła mianem Orłów, firmy które osiągnęły najlepsze wyniki.

W tegorocznej edycji „Listy 500" pierwszą pozycję w kategorii największe firmy utrzymał Polski Koncern Naftowy Orlen.

Lista 500 "Rzeczpospolitej"
Poznaj największe firmy w Polsce– Jesteśmy olbrzymim pracodawcą, zatrudniamy ponad 22 tys. osób w regionie, a wokół nas pracuje 7–8 razy więcej osób w firmach współpracujących – podkreślał Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen. – Pozycja największej firmy nie tylko w Polsce, ale i w regionie zobowiązuje. By ją utrzymać, potrzebujemy nowych technologii. Idziemy w kierunku wytwarzania produktów wysoko przetworzonych, wysokomarżowych, by utrzymać wysokie zwyżki wydajności pracy, co daje podstawy do wysokich zwyżek płac. Budujemy też pozycję marki globalnej, nie spoczywamy na laurach – przekonywał Czyżewski.

Na kolejne sukcesy liczy Enter Air, największa prywatna linia lotnicza, nasz Orzeł w kategorii najlepsza firma handlu i usług niefinansowych. – To trudna branża, narażona na wiele zawirowań, związanych choćby ze zmiennymi cenami paliw, problemami politycznymi w tych krajach, do których chcemy latać na wakacje. Ale trzymamy się bardzo dobrze zarówno na rynku polskim, jak i rynkach zachodnich, bo nie mamy tam konkurencji, która mogłaby nam dorównać jakością i ceną – przekonywał Grzegorz Polaniecki, członek zarządu Enter Air.

Orzeł w kategorii najlepsza firma przemysłowa trafił w tym roku do spółki Famot Pleszew, największego producent obrabiarek w Polsce i Europie Środkowej. A nagroda w kategorii najlepsza instytucja finansowa – do ING Banku Śląskiego.