– Sprawia wrażenie osoby ciepłej, choć nie jest zbyt wylewna – mówi Małgorzata Handlik, europosłanka. – Jest zdystansowana, nie złości się, nie jest humorzasta, uważnie słucha i w każdej sprawie stara się znaleźć pozytywny aspekt. W sporach dąży do wypracowania kompromisu.
Meglena Sztilianowa Kunewa urodziła się w czerwcu 1957 roku w Sofii w Bułgarii. Jest żoną finansisty Andreya Pramova. Absolwentka prawa uniwersytetu w Sofii (ukończyła go w 1984), trzy lata później została doktorem prawa. Płynnie mówi po angielsku, francusku i rosyjsku.
Po ukończeniu studiów prowadziła program prawniczy w Bułgarskim Narodowym Radiu. Jednocześnie wykładała na macierzystej uczelni. Od 1990 roku przez 11 lat pracowała jako radca prawny bułgarskiej Rady Ministrów, jednocześnie dokształcając się w dziedzinie stosunków międzynarodowych oraz w prawie ochrony środowiska na Uniwersytecie Georgetown i na innych zagranicznych uczelniach.
Karierę polityczną rozpoczęła w czerwcu 2001 roku – została wówczas posłem bułgarskiego parlamentu. Dwa miesiące później złożyła mandat – objęła bowiem tekę ministra spraw zagranicznych i została głównym negocjatorem Bułgarii z Unią Europejską. Po kilku miesiącach, w maju 2002 roku, została w rządzie Tsara Simeona Sakskoburggotskiego ministrem odpowiedzialnym za sprawy europejskie.
Była jedynym ministrem, który zachował tekę po zmianie rządu po przegranych przez jej partię wyborach parlamentarnych w 2005 roku. W październiku zeszłego roku została nominowana jako pierwszy przedstawiciel Bułgarii do Komisji Europejskiej.