Reklama
Rozwiń

Polak ufa swojemu bankowi

Rozmowa: Izabela Kielczyk, psycholog biznesu

Publikacja: 16.12.2009 02:28

Polak ufa swojemu bankowi

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

[b]Rz: Zaledwie 5 procent Polaków rozważa w najbliższym półroczu zmianę swojego banku na inny – wynika z sondażu przeprowadzonego dla „Rzeczpospolitej”. Czy jesteśmy tak leniwi czy tak zadowoleni z usług naszych banków?[/b]

[b]Izabela Kielczyk:[/b] To nie kwestia lenistwa, tylko tego, że niechętnie zmieniamy bank, jeśli już raz jakiemuś zaufaliśmy. Wolimy nawet pozostać na gorszych warunkach w dotychczasowym banku, niż wybrać coś nowego, ale nieznanego. Myślimy, że tam, gdzie jesteśmy, jest dobrze, a gdy pójdziemy w nieznane, to nie wiadomo, co się zdarzy. Wpływ ma też kryzys. Stosujemy strategię „na przeczekanie”, bojąc się podjęcia złej decyzji i związanej z tym straty finansowej.

[b]A może zmiana banku wydaje się nam zbyt skomplikowana?[/b]

Z pewnością wiele osób przeraża cała ta papierologia, jaka się z tym wiąże. Nie chcemy też tracić czasu na zapoznawanie się z nowymi ofertami, spotkania z przedstawicielami banków i dopełnianie formalności. Są wprawdzie różne ułatwienia, na przykład za pośrednictwem Internetu, ale pamiętajmy, że dla starszego pokolenia bankowość internetowa to czarna magia.

[b]Ponad 40 proc. z nas przy wyborze banku zwraca uwagę na ofertę, a jedynie 15 proc. na markę.[/b]

Reklama
Reklama

Interesuje nas jak największa korzyść, jaką możemy uzyskać.

A nie interesuje nas to, jak dotąd bank sobie radził i jak inwestuje pieniądze, bo wierzymy, że umie to robić. Znam przypadki, kiedy ludzie dopiero przy podpisywaniu dokumentów pytali, z jakim bankiem zawierają umowę. Natomiast bardzo przywiązujemy się do negatywnej informacji, na przykład o aresztowaniu prezesa albo oszustwie w banku, i wtedy trudno jest zatrzeć złe wrażenie.

Ekonomia
Polska już w 2026 r. będzie wydawać 5 proc. PKB na obronność
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Ekonomia
Budżet nowej Wspólnoty
Ekonomia
Nowe czasy wymagają nowego podejścia
Ekonomia
Pacjenci w Polsce i Europie zyskali nowe wsparcie
Ekonomia
Sektor usług biznesowych pisze nową strategię wzrostu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama