PIIT: sieci LTE realne w 2013-2014 roku

Publikacja: 05.05.2010 01:01

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji

przekazała do

Urzędu Komunikacji Elektronicznej

pismo w którym ustosunkowała się projektu przetargu na częstotliwości radiowe 2,6 GHz, jaki jeszcze w tym roku zamierza przeprowadzić UKE.

 

- Infrastruktura wykorzystywana w sieciach mobilnych w wersji komercyjnej pojawia się po upływie minimum 4 lat od daty zamrożenia standardu technologii, czyli daty określenia wspólnej specyfikacji systemu dla wszystkich producentów. Zgodnie z wiedzą PIIT, na dzien dzisiejszy nie jest znana data, która by ustalała standard zamrożenia dla LTE - napisała m.in. w swoim stanowisku Izba. Jej zdaniem ogłoszenie przetargu zgodnie z planami Urzędu oznaczałoby dla operatorów konieczność nieracjonalnego wydatkowania środków na zasoby radiowe. PIIT podkreśla, że żaden z operatorów sam nie złożył do tej pory wniosku o rezerwację częstotliwości z zakresu 2,6 GHz.

 

PIIT proponuje zmianę dokumentacji przetargowej tak, aby 50 pkt. można było uzyskać za pokrycie nową siecią 25 proc. kraju w 2014 r. UKE proponuje, aby to pokrycie obowiązywało w 2013 r. PIIT proponuje, aby porcedurę przesunąć, a w tym samym czasie rozstrzygnąć los tzw. cyfrowej dywidendy, jaka znajdzie się w posiadaniu UKE po zwolnieniu przez nadawców telewizyjnych części zasobów wykorzystywanych do nadawania analogowego sygnału telewizyjnego.

 

Ponadto izba proponuje, aby UKE wystawił na aukcję nie dwa bloki radiowe po 35 MHz, ale cztery bloki: 3 x 20 MHz i 1 x 10 MHz. To zdaniem izby pozytywnie wpłynie na rynkową konkurencję.

Ekonomia
Podcast „Twój Biznes”: Nowe restrykcje USA na chipy: Polska w gronie krajów drugiej kategorii
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Ekonomia
Biznes ma szansę zbudować kapitalizm interesariuszy
Ekonomia
Wojciech Trojanowski, członek zarządu Strabag Polska: Jest optymizm, ale i wiele wyzwań
Ekonomia
Pogrom byków na GPW. Gdzie jesteś św. Mikołaju?
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Ekonomia
Gaz może efektywnie wspierać zmianę miksu energetycznego
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego