Po wakacjach PKO BP zaczyna wymianę kart płatniczych

PKO BP od lipca zaczyna pilotażową wymianę kart z paskiem magnetycznym na karty z mikroprocesorem i jednocześnie umożliwiających płatności bezstykowe, a po wakacjach ten proces ruszy na masową skalę

Publikacja: 10.06.2010 15:35

W pierwszym etapie dotyczyć to będzie kart Visa Ekspres, Aurum, Graffiti i Platinium.

- Chcemy do 2012 roku wymienić wszystkie karty- zapowiada prezes Zbigniew Jagiełło.

Wymiana będzie dotyczyć ponad 6 mln kart i przebiegać według terminów, w których poszczególne karty tracą datę ważności. Jednocześnie także wszystkie nowe będą wydawane w standardzie EMV z funkcją zbliżeniową (Visa payWave). Karty wyposażone w mikroprocesor są bezpieczniejsze i bardziej funkcjonalne, a dodatkowo ta technologia pozwala także na wprowadzenie aplikacji umożliwiającej płatności zbliżeniowych (do 50 zł wykonywane są bez konieczności autoryzowania za pomocą PIN - kodu lub podpisu). Większość banków już wymieniała lub jest w trakcje wymiany kart na nowy standard czyli z mikroprocesorem). Pierwszy taką operację na rynku przeprowadził BZ WBK. Karty są wydawane w różnej formie, m.in. naklejki, którą można umieścić w dowolnym miejscu, breloczka.

PKO BP umożliwił już w ramach testów, które rozpoczęły się pod koniec maja, korzystanie z funkcji płatności zbliżeniowych ( technologia paypass oferowana z organizacją Mastercard), umieszczonej na karcie SIM w telefonie komórkowym. Na razie z tego rozwiązania korzysta ponad 100 klientów Inteligo ( internetowego ramienia PKO BP). Ograniczeniem są możliwości technologiczne operatorów oraz samych aparatów.

- Pracujemy z PTC, ale mam nadzieję, że jesienią zostanie wypracowany taki standard wśród wszystkich operatorów i wówczas będzie mógł powstać finalny produkt - tłumaczy Jacek Komaracki, szef Inteligo. Nad taką technologią pracuje też BZ WBK. Poszerzy się również sieć punktów, w których można płacić kartami bezstykowymi.

Należąca do Grupy PKO BP spółka eService ( zajmująca się rozliczaniem transakcji kartowych) zapowiada podwojenie do końca roku liczby punktów akceptujących takie płatności z obecnych 3 tys. - Jeśli potrzeby klientów okażą się większe jesteśmy w stanie sprostać tym oczekiwaniom- podkreśla Marek Paradowski, prezes eService. Na razie w ten sposób można płacić m.in. w sieci McDonald's, Empik, Coffee Heaven, Żabka, Kolporter, na stacjach Shell. Wkrótce także w sieci sklepów kosmetycznych Rossmann. Najwięcej kart bezstykowych wydał do tej pory BZ WBK (215 tys.).

W pierwszym etapie dotyczyć to będzie kart Visa Ekspres, Aurum, Graffiti i Platinium.

- Chcemy do 2012 roku wymienić wszystkie karty- zapowiada prezes Zbigniew Jagiełło.

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Ekonomia
W biznesie nikt nie może iść sam
Ekonomia
Oszczędna jazda – techniki, o których warto pamiętać na co dzień
Ekonomia
Złoty wiek dla ambitnych kobiet
Ekonomia
Rekordowy Kongres na przełomowe czasy
Ekonomia
Targi w Kielcach pokazały potęgę sektora rolnego
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem