Stawki nominalne proponowane przez banki nie są w zasadzie wyższe od standardowych, ale klient zyskuje dodatkowo dzięki temu, że nie płaci podatku Belki. A nie musi tego robić, bo wyliczany codziennie dochód z odsetek jest na tyle niski, że po zaokrągleniu w dół podatek wynosi zero. Banki uwzględniają tę korzyść, podając oprocentowanie efektywne zamiast nominalnego.
[b][link=http://www.rp.pl/galeria/181772,1,501535.html]Zobacz lokaty o stałym oprocentowaniu dla kwoty 1 tys. zł[/link][/b]
W taki właśnie sposób skonstruowane są oferty Getin Noble Banku z odsetkami 6,2 proc., Banku BPH (6,07 proc.), Meritum Banku (6,46 proc.) i FM Banku (6,33 proc.), przy czym dwie ostatnie instytucje wymagają wkładu w wysokości minimum 3 tys. zł.
[b][link=http://www.rp.pl/galeria/181772,2,501535.html]Zobacz lokaty o zmiennym oprocentowaniu dla kwoty 1 tys. zł[/link][/b]
Jeszcze więcej – 7,17 proc. w skali roku – można zarobić, korzystając z pośrednictwa Open Finance, przy czym rachunek lokaty prowadzi Getin Noble Bank (oferty tej nie uwzględniliśmy na wykresie). Jest to także depozyt z dzienną kapitalizacją odsetek.