Preferencyjny kredyt studencki udzielany jest maksymalnie na sześć lat (okres studiów). Transze po 600 zł wypłacane są przez dziesięć miesięcy roku akademickiego (dla studentów przewidziano maksymalnie 60 transz, dla doktorantów 40).
Pożyczka jest przyznawana raz; można o nią wystąpić np. na pierwszym roku studiów. Potem student musi jedynie pamiętać o pokazaniu dwa razy w roku – w terminie wyznaczonym przez bank – ważnej legitymacji studenckiej. Jeśli nie zjawi się w tej sprawie w oddziale banku w ciągu miesiąca po wyznaczonym terminie, będzie musiał zacząć spłacać kredyt.
Z oferty może skorzystać obywatel Polski uczący się w kraju. Warunkiem jest rozpoczęcie nauki przed ukończeniem 25. roku życia lub kontynuowanie jej po otwarciu przewodu doktorskiego. Od roku akademickiego 2010/2011 pierwszeństwo w uzyskaniu kredytu mają studenci, których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 2,1 tys. zł (pod uwagę brane są dochody netto). Pozostali mogą liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku w zależności od tego, jak wielu jest chętnych i jak duża pula pieniędzy została przeznaczona na ten cel.
– Inną zmianą jest wprowadzenie legitymacji (studenckiej lub doktoranckiej) jako dokumentu potwierdzającego status studenta. Nowe przepisy umożliwiają również czasowe zawieszenie spłaty kredytu na okres do 12 miesięcy w razie trudnej sytuacji materialnej studenta – informuje Monika Floriańczyk z PKO BP.
Otrzymane pieniądze wcale nie muszą być wydane na książki czy czesne. Dzięki nim równie dobrze można wyjechać na wakacje lub wynająć pokój.