Obecnie leasing konsumencki proponują tylko VB Leasing, Masterlease, Santander Multirent oraz Getin Leasing. Ale w przyszłym roku można spodziewać się wysypu ofert. Większość firm wstrzymuje się z przedstawieniem swoich propozycji, czekając na wejście w życie w połowie grudnia 2011 r. nowej ustawy o kredycie konsumenckim.
– Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, aby uzyskać leasing, musi być na stałe zameldowana w Polsce lub posiadać kartę stałego pobytu. Nie może również zalegać z jakimikolwiek zobowiązaniami. W procedurze uproszczonej wymaganymi dokumentami są: wyciąg z konta bankowego za ostatnie sześć miesięcy, potwierdzający wpływ wynagrodzenia (netto) lub zaświadczenie o wysokości dochodów brutto za ostatni rok, wystawione przez urząd skarbowy – mówi Marek Mirecki, dyrektor Departamentu Pojazdów VB Leasing Polska.
Obecnie chętnie z leasingu korzystają osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, np. lekarze czy rolnicy. Bardzo często ich wnioski są rozpatrywane w trybie uproszczonym. Zależy to m.in. od rodzaju, wartości i wieku leasingowanego pojazdu oraz od sytuacji finansowej klienta.
– W takiej procedurze zwykle nie wymagamy szczegółowych danych finansowych. Wystarczą podstawowe dokumenty rejestrowe oraz oświadczenie o dochodach. Jeśli klient nie spełni kryteriów procedury uproszczonej np. dlatego, że chce sfinansować niestandardowy przedmiot, w procedurze standardowej będziemy wymagać dodatkowych dokumentów, np. deklaracji podatkowych – mówi Daniel Mrozek, odpowiedzialny za rozwój oferty produktowej w spółkach leasingowych BZ WBK.
Preferencje dla aut popularnych
Firmy leasingowe zwykle ograniczają maksymalny wiek pojazdu, który mogą sfinansować, do trzech – czterech lat. Ustalana jest także minimalna wartość pojazdu. Na przykład w VB Leasing klient indywidualny może uzyskać finansowanie na pojazd o wartości co najmniej 20 tys. zł netto. W przypadku przedsiębiorcy jest to 15 tys. zł netto.