Idea wspólnej europejskiej waluty ma długą historię. „Już za jakiś czas Europa będzie miała wspólną walutę, a Wielka Brytania zachowa własną" – w ten sposób brytyjski „The Economist" komentował w 1860 roku modne ówcześnie pomysły unii walutowych. Ale rządy Starego Kontynentu jeszcze przez wiele lat uważały te idee za oderwane od rzeczywistości.
Najpierw ecu
Pomysły stworzenia paneuropejskiej waluty powróciły po drugiej wojnie światowej, w pierwszych latach integracji zachodniej części naszego kontynentu. Jego zwolennicy wskazywali m.in., że wspólna waluta przyspieszy rozwój zachodnioeuropejskich gospodarek, zacieśni integrację ekonomiczną oraz ułatwi wymianę handlową pomiędzy krajami Europy Zachodniej. Ówczesne rządy zaangażowane w integrację nie zdecydowały się jednak na tak radykalne rozwiązanie. Nie chciały pozbawiać się kontroli nad polityką monetarną i były bardzo przywiązane do tego atrybutu suwerenności, jakim jest narodowa waluta. Sytuacja zmieniła się po upadku systemu z Bretton Woods, kiedy europejski rynek walutowy został zdestabilizowany.
W 1978 r., w Bremie, podczas szczytu Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, Rada Europejska powołała Europejski System Walutowy. Zaczął on funkcjonować w 1979 r. Jego najważniejszymi elementami były: ecu – Europejska Jednostka Walutowa oraz Mechanizm Kursów Wymiany Walut (ERM). Ecu było sztuczną walutą, której wartość stanowiła średnia ważona wartość walut wszystkich państw EWG. Jednostka ta była głównie środkiem w rozliczeniach pomiędzy krajami Wspólnoty oraz bankami centralnymi.
Trzy etapy integracji
Dziesięć lat później, w 1989 r., Jacques Delors, ówczesny przewodniczący Komisji Wspólnot Europejskich, opublikował raport wskazujący drogę do unii gospodarczej i walutowej. Miała ona zostać osiągnięta w trzech etapach. W pierwszym (przewidywanym na lata 1990 – 1993) powinny zostać zniesione ograniczenia w przepływie kapitału wewnątrz Wspólnoty. W drugim (od 1994 r.) miał powstać Europejski Instytut Walutowy (zalążek Europejskiego Banku Centralnego) i wzmocniono by koordynacje krajowych polityk monetarnych. Trzeci etap (1996 – 1999) przewidywał zastąpienie ecu wspólną europejską walutą.
Plan został zaakceptowany na szczycie Rady Europejskiej w Madrycie w czerwcu 1989 r. i rok później zaczęto realizować jego pierwszy etap. Unia Gospodarcza i Walutowa została utworzona na mocy traktatu z Maastricht w grudniu 1991 r.