Kiedy na rynkach akcji „leje się krew", wtedy rozwiązaniem mogą być inwestycje alternatywne. Co kryje się za tym pojęciem? – Określenie „inwestycji alternatywnych" jest niezwykle szerokie i trudno jednoznacznie ująć w ramy aktywa, które się do nich zaliczają – mówi Michał Sadrak, analityk Open Finance. – Popularnym przykładem mogą być chociażby wysokogatunkowe alkohole (wino lub whisky) oraz sztuka. Do portfela inwestycji alternatywnych mogą trafiać również kolekcje numizmatów, znaczków pocztowych, autografów czy nawet zabytkowych samochodów. W szerszym ujęciu za inwestycje alternatywne można uznać również nieruchomości oraz surowce – wyjaśnia Sadrak.
Dobra whisky daje zyski
Ciekawym przykładem tej kategorii inwestycji jest wspomniana whisky. Nie chodzi jednak o popularną „szkocką", dostępną w każdym barze, lecz o wysokogatunkowe trunki, które były wypuszczane na rynek w niewielkich ilościach i siłą rzeczy ich podaż jest coraz mniejsza. Najlepiej, gdy wiążą się one z jakimiś ważnymi wydarzeniami historycznymi. Przykładowo, z okazji ubiegłorocznego ślubu księcia Williama i Kate Middleton znana destylarnia Macallan zaoferowała Macallan Royal Wedding Whisky. Była ona dostępna za 150 funtów. Dziś cena jednej butelki jest przynajmniej trzykrotnie wyższa.
Absolutny rekord dzierży jednak inna whisky, Dalmore 62, która została rozlana tylko do 12 butelek. We wrześniu ubiegłego roku jedną z nich kupił na lotnisku w Singapurze pewien chiński biznesmen za 125 tys. funtów. Potencjalni nabywcy muszą mieć jednak świadomość, że inwestycja w ten trunek wymaga sporej wiedzy. – Absolutnie nie polecam inwestycji tym, którzy nie mają w ogóle pojęcia o whisky. Najpierw należy przeczytać fachową literaturę, posmakować różnych gatunków, a dopiero potem można kupować konkretne butelki z myślą o zysku – przestrzegał niedawno na łamach „Rz" Jerzy Mazgaj, prezes spółki Alma Market, prywatnie znany koneser whisky.
W trunek można inwestować na własną rękę lub za pośrednictwem wyspecjalizowanego funduszu, który dokona za nas selekcji odpowiednich gatunków whisky. W tym drugim przypadku należy jednak pamiętać, że minimalna kwota inwestycji wynosi zwykle 5 tys. euro.
Rzadkie monety są w cenie
Innym ze sposobów na zróżnicowanie portfela inwestycyjnego mogą być monety kolekcjonerskie. W Polsce ich emisją zajmuje się m.in. Narodowy Bank Polski. Wizerunki monet upamiętniają zazwyczaj ważne wydarzenia, postaci i rocznice historyczne. Wykonane są z metali szlachetnych – złota lub srebra. Często uatrakcyjniane są również poprzez dodanie elementów wykonanych z innych materiałów, np. bursztynu, cyrkonii, szkła czy nawet drewna.