W ubiegłym roku zmieniły się niektóre przepisy dotyczące komunikacyjnego ubezpieczenia OC. Część zmian w pełnym zakresie obowiązuje dopiero od 11 lutego 2013 r. Przez ostatni rok w zasadzie funkcjonowały dwa rodzaje polis OC: wykupione przed i po wejściu w życie ubiegłorocznej nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych (11 lutego 2012 r.).
– Obowiązywanie różnych przepisów w zależności od daty zawarcia umowy powodowało pewne problemy. Klienci nie byli zorientowani, czy ubezpieczenia nabyte przez nich wraz z pojazdem zostaną automatycznie odnowione, ani czy złożone przez nich wypowiedzenie działa natychmiast, czy też mają jeszcze kilka dni na zawarcie nowej umowy z towarzystwem– mówi Bartosz Olszycki z Warty.
Możesz być bez polisy
Zgodnie z nowymi przepisami, umowę ubezpieczenia OC, którą nabywamy przy zakupie samochodu, możemy wypowiedzieć w dowolnym terminie. Jest ona wtedy rozwiązywana z dniem wypowiedzenia. Przepisy te nie dotyczyły umów zawartych przed 11 lutego 2012 r., nawet jeśli samochód został kupiony po 10 lutego 2012 r., czyli po wejściu w życie noweli (ważna była data zawarcia OC, a nie data zmiany właściciela auta).
Według poprzednich przepisów, kupujący używany pojazd miał 30 dni na podjęcie decyzji o wypowiedzeniu dotychczasowej umowy OC. Jeśli złożył wypowiedzenie od razu w dniu zakupu samochodu, ubezpieczenie i tak wygasało dopiero po 30 dniach.
Teraz jest inaczej. Z polisy można zrezygnować w dowolnym czasie. Gdy się to zrobi, umowa przestaje obowiązywać od następnego dnia. I jeżeli nie mamy nowego OC, możemy narazić się na karę za jego brak. Jeszcze gorzej byłoby, gdyby w tym czasie doszło do wypadku bądź stłuczki z naszej winy. Wtedy sami musielibyśmy pokryć koszty naprawy samochodu, który uszkodziliśmy, i ewentualnie wypłacić dodatkowe odszkodowania.