- Mogliśmy sądzić, że w piśmie z zeszłego tygodnia pan Miroslav Rakowski - pozostając przy swoim negatywnym zdaniu odnośnie ugody [Sferii z rządem RP w związku z blokiem częstotliwości 850 MHz - przyp.rpkom.pl], do czego absolutnie ma prawo - wycofał się przynajmniej z oskarżeń korupcyjnych. Ponieważ pan Rakowski nie jest w stanie jednoznacznie i stanowczo stwierdzić, czy podtrzymuje czy nie swoje oskarżenia korupcyjne, to w dniu wczorajszym Sferia skierowała do prokuratury wniosek o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez pana Miroslava Rakowskiego, prezesa zarządu T-Mobile Polska - poinformowała dzisiaj Sferia.
W swoim doniesieniu operator powołuje się na art. ?212 § 2 Kodeksu karnego, czyli pomówienie "innej osoby, grupy osób, instytucji, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej" z wykorzystaniem środków masowego komunikowania.
Po zawarciu ugody przez Sferią Miroslav Rakowski w wywiadzie udzielonym Dziennikowi Gazecie Prawnej zasugerował "transfer majątku państwowego do prywatnej firmy". Na czym to miałoby dokładnie polegać - w wywiadzie nie powiedział.
W ubiegłym tygodniu Sferia poinformowała, że dostała od Miroslava Rakowskiego list z wyjaśnieniami, który zinterpretowała, jako odwołania tych sugestii. Cały ostatni weekend T-Mobile dementowała tę interpretację.
Cały spór toczy się o ugodę Sferii z rządem Polski, na mocy której ten zobowiązała się do zamiany technicznie ograniczonej rezerwacji pasma '850', jakim od ponad 10 lat dysponuje Sferia, na blok 2 x 5 MHz w paśmie dywidendy cyfrowej, co uszczupli zasoby jakie w tym roku będą przedmiotem aukcji, do której szykują się wszyscy operatorzy komórkowi.