Do wyboru wynajmujący ma ryczałt - 8,5 proc. oraz tzw. skalę - 18 i 32 proc. Pierwsze rozwiązanie jest popularne wśród osób mających co najwyżej 1 - 2 mieszkania na wynajem. Przeciętny podatnik, który wybrał ryczałt, osiąga przychód na poziomie 17,4 tys. zł - wynika z danych Ministerstwa Finansów za 2013 r.
Jakie są możliwości
- Większość studentów znalazła już mieszkania, za których wynajem będą płacić w najbliższych tygodniach lub już zapłacili za październik. Właściciele wynajętych nieruchomości dochody z wynajmu muszą opodatkować - mówi Bartosz Turek, ekspert Lion's Banku. I wylicza: osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej w zakresie wynajmu mieszkań ma do wyboru dwa sposoby rozliczeń: 1) za pomocą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (stawka 8,5 proc.), 2) na zasadach ogólnych (stawki progresywne 18 proc. od dochodu do kwoty 85 528 zł i 32 proc. od każdej złotówki dochodu powyżej tej kwoty).
- Jeśli podatnik dopiero wynajął pierwsze mieszkanie, to o chęci skorzystania z ryczałtu musi poinformować urząd skarbowy do 20. dnia miesiąca następującego po tym, w który otrzymał pierwszy przychód z wynajmu. Jeśli właściciel nie zdąży w tym terminie, to kolejnym „okienkiem transferowym" jest dopiero styczeń - do 20 dnia). Wtedy można w urzędzie skarbowym zadeklarować chęć odmiennego niż dotychczas rozliczania się z fiskusem - wyjaśnia Bartosz Turek.
Nie powinno więc dziwić, że miesiącami, w których internauci są najbardziej zainteresowani kwestią podatków związanych z wynajmowaniem mieszkania są właśnie styczeń i październik. Potwierdzają to dane firmy Google, które przeanalizował Lion's Bank.