Bank Rosji poinformował, że stopy procentowe zostały obniżone o 1,0 pkt proc. do 14,0 proc. To druga zmiana poziomu stóp w tym roku. Pod koniec zeszłego roku bank centralny ratował spadającego na wartości rubla wzrostami stóp procentowych. Na początku roku stopy procentowe w Rosji były na poziomie 17 proc., a do dziś na poziomie 15 proc. Teraz bank Rosji najwyraźniej zaczyna proces stopniowego ich obniżania.

Przedstawiciele banku Rosji potwierdzili, że jest on gotowy na stopniową obniżkę stóp w ciągu tego roku, ze względu na symptomy stabilizacji gospodarczej w Rosji.

Banku Rosji nie zniechęcają negatywne prognozy zachodnich analityków. Amerykański bank Morgan Stanley podniósł prognozę inflacyjną dla Rosji na ten rok do 17,5 proc. To o 5 pkt proc. więcej niż prognozują Rosjanie. Prezes banku centralnego Elwira Nabiullina zapewniała w lutym, że szczyt inflacji przypadnie na drugi kwartał 2015 roku, a następnie ceny zaczną spadać, dochodząc do bardziej normalnego poziomu na początku 2016 r

Morgan Stanley ostrzega mimo to i pisze o "oczekiwaniu głębokiego spadku gospodarczego" i ocenia, że w tym roku PKB Rosji zmniejszy się o 5,6 proc. Analitycy Banku Rosji twierdzą, że spadek PKB będzie na poziomie 3,5 - 4 proc.

Rosyjska waluta i gospodarka znalazły się w kryzysowym położeniu po wprowadzeniu przez Unie Europejska i USA sankcji gospodarczych za interwencję na Ukrainie. Do tego dołożyły się tez spadające ceny ropy i gazu na rynkach światowych.