Dach nad głową choćby na kilka nocy. Pomieszczenia do sortowania i wydawania odzieży, lokale pełniące rolę stołówek. Pomieszczenia, w których można urządzić szkoły. Deweloperzy mieszkaniowi i komercyjni oferują swoje obiekty na rzecz pomocy uchodźcom.

2,4 tys. mkw. powierzchni magazynowej w obiekcie City Point Targówek przy ul. Matuszewskiej w Warszawie mazowieckiemu oddziałowi Polskiego Czerwonego Krzyża (PCK) przekazują Peakside i Partners Group. Będzie tam trafiać żywność i odzież dla uchodźców. W planach jest podwojenie powierzchni logistycznej na ten cel.

Roman Skowroński, dyrektor zarządzający Peakside Capital Advisors w Polsce, tłumaczy, że potrzebna odzież i żywność są dostarczane do wielu miejsc, a dla usprawnienia organizacji niesionej pomocy potrzebny jest punkt na ich składowanie, konfekcjonowanie i sprawne przekazywanie potrzebującym. Dlatego, jak wyjaśnia, firmy zdecydowały się przekazać PCK swoje magazyny.

W budynku dawnej galerii handlowej Plaza w Krakowie (działkę z centrum handlowym kupiła kilka miesięcy temu firma Strabag Real Estate) otwarto właśnie Szafę Dobra dla uchodźców z Ukrainy. „Sklep” z darmowymi ubraniami i obuwiem (dla dzieci i dorosłych) znajduje się na parterze budynku w lokalu po hipermarkecie spożywczym. Ubrania od darczyńców są na bieżąco segregowane i rozwieszane na ustawionych w długich rzędach wieszakach.

Szafa Dobra to wspólna inicjatywa firmy Strabag Polska, fundacji Internationaler Bund Polska, operatora Centrum Wielokulturowego w Krakowie, sieci Ikea i Diverse.

W lokalu znalazło się też miejsce na przymierzalnię i kącik zabaw. Jest też wydzielona powierzchnia dla rodziców z dziećmi.

– Szafa Dobra przypomina normalny sklep z ubraniami, z tą różnicą, że odzież wydawana jest bezpłatnie. Udało się nam stworzyć miejsce, gdzie każdy może przyjść i dostać tyle rzeczy, ile potrzebuje. A jednocześnie każdy może przynieść niezniszczone ubrania, którymi chce się podzielić z potrzebującymi – podkreśla Maria Wojtacha, dyrektorka Internationaler Bund Polska, operatora Centrum Wielokulturowego w Krakowie.

W górnej części dawnej galerii zostanie tymczasowo zakwaterowanych od 300 do 500 osób z Ukrainy. Strabag przygotowuje też 400 miejsc noclegowych w stołecznym obiekcie Atrium International.

Ok. 2 tys. miejsc w swoich nieruchomościach udostępniły też Echo Investment i Skanska. W blok mieszkalny zamienił się na przykład pusty, przeznaczony do wyburzenia biurowiec Ilmet przy rondzie ONZ w Warszawie. Budynek usługowy przy Kasprzaka w stolicy udostępnia uchodźcom spółka SGI.

W olbrzymi punkt pomocy zamieniło się centrum targowe w Nadarzynie pod Warszawą. W Ptak Warsaw Expo uchodźcy mogą korzystać z noclegów, pomocy lekarskiej, dostają wyżywienie.

Z kolei Dom Development wyremontuje 20 pokoi w ośrodku szkoleniowym należącym do Orange w Serocku. Miejsca dla uchodźców powstają też w parku logistycznym MLP Pruszków. Na udostępnionej przez firmę deweloperską powierzchni biurowej miejsce noclegowe znaleźli uchodźcy, psy, a nawet… żółw.

W Krakowie firma NoHo Investments przekazała miastu magazyny, gdzie trafiają zbiórki darów dla Ukraińców. Jak podaje Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD), wykorzystywane są hale o powierzchni 1,1, 1,5 i 2,1 tys. mkw. – Dary z magazynów trafiają już do Ukrainy – mówi Zuzanna Wiak z PZFD. Do szpitala dziecięcego w obwodzie kijowskim trafiły m.in. materace.

Na pomoc uchodźcom zostanie też przeznaczone całe piętro w warszawskim myhive Mokotów Two. Na potrzeby akcji „Otwieramy szkoły” Immofinanz przekazał 1,2 tys. mkw. powierzchni. W adaptacji pomieszczeń pomogą biura architektoniczne, firmy budowlane i dostawcy wyposażenia.

Czytaj więcej

Ukraińcom będzie trudniej o dach nad głową. Dramatycznie brakuje mieszkań