Jednolity kontrakt zakupu szczepionek

Bank Światowy pracuje nad opracowaniem standardowego kontraktu na szczepionki na COVID-19 do zawierania przez kraje z firmami farmaceutycznymi — poinformował jego prezydent.

Publikacja: 21.02.2021 12:21

Jednolity kontrakt zakupu szczepionek

Foto: Bloomberg

David Malpass powiedzial Reuterowi, że spodziewa się zatwierdzenia do końca marca przez kierownictwo BŚ 1,6 mld dolarów na sfinansowanie zakupu szczepionek dla 12 krajów, m.in. dla Bangladeszu, Filipin, Etiopii i Tunezji, a dla kolejnych 30 wkrótce potem. Bank pracuje z rządami tych krajów nad ustaleniem i likwidacją luk w dystrybucji szczepionek po ich otrzymaniu w ramach swego programu, a także nad ujednoliceniem formularza kontraktów podpisywanych z producentami.

Międzynarodowa Korporacja Finansowa (IFC) związana z Bankiem zainwestuje 4 mld dolarów w rozbudowę istniejących zakładów farmaceutycznych albo w budowę nowych również w krajach rozwiniętych, ale musi mieć więcej danych, dokąd trafia obecna produkcja. Funduszy BŚ można by użyć na rozbudowę fabryk w krajach rozwiniętych, jeśli ich produkcja byłaby przeznaczona dla krajów rozwijających się — poinformował Malpass. – Chcemy inwestować w nowe moce produkcyjne, ale trudność polega na tym, że nie wiemy, jaka część istniejących mocy jest już przypisana różnym odbiorcom. Nowe albo rozbudowane zakłady mogłyby produkować w przyszłości inne typy szczepionek — powiedział w wywiadzie.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Ekonomia
W biznesie nikt nie może iść sam
Ekonomia
Oszczędna jazda – techniki, o których warto pamiętać na co dzień
Ekonomia
Złoty wiek dla ambitnych kobiet
Ekonomia
Rekordowy Kongres na przełomowe czasy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Ekonomia
Targi w Kielcach pokazały potęgę sektora rolnego
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne