Ponad 1,35 mld euro to ogromny zastrzyk finansowy. Przypomnijmy, że w ramach ZPORR, programu unijnego realizowanego w poprzednich latach, region miał do wydania nieco ponad 200 mln euro.

Rozsądne rozdzielenie ponadsześciokrotnie większej sumy wymagało wiele czasu i pracy. Przeprowadzona została m.in. analiza sytuacji społeczno–gospodarczej województwa. Na jej podstawie określono największe potrzeby oraz możliwości rozwojowe regionu. Duży udział w podejmowaniu decyzji o podziale środków mieli także sami beneficjenci, którzy uczestniczyli w konsultacjach społecznych.

W końcu podjęto decyzje. Najwięcej pieniędzy pójdzie na rozwój przedsiębiorczości oraz transportu. – To dwie dziedziny, które w najwyższym stopniu wpływają na rozwój gospodarczy regionu. Ale nie zapomnieliśmy również o ochronie środowiska, kulturze i turystyce – tłumaczy Dariusz Dumkiewicz, dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Regionalnego w urzędzie marszałkowskim.

Duża część środków, bo ponad 40 proc., zostanie zaangażowana w realizację celów strategii lizbońskiej. Łącznie przeznaczono na to ponad 466 mln euro. Zdecydowana większość tych pieniędzy (285 mln euro) pójdzie na badania i rozwój technologiczny oraz innowacje i przedsiębiorczość. 45 mln euro zostało przewidziane na projekty związane z energią.– Chcemy być czystym regionem, stąd inwestycje w odnawialne źródła energii. Pieniądze na ten cel będą mogli pozyskać samorządowcy i przedsiębiorcy – wyjaśnia Dariusz Dumkiewicz.

Program został już zaakceptowany przez Komisję Europejską. Na przełomie 2007 i 2008 roku powinny ruszyć pierwsze konkursy.Ponad 260 mln euro województwo chce wydać na poprawę infrastruktury transportowej. Pieniądze będą przeznaczone na budowę i naprawę dróg wojewódzkich oraz lokalnych (drogami krajowymi zajmuje się rząd), a także modernizację kolei. Chodzi m.in. o zakup nowego taboru i odnowienie stacji kolejowych.

Największą inwestycją będzie rozbudowa lotniska w Świdniku. Całość ma kosztować ok. 50 mln euro, z czego połowa będzie pochodziła z Brukseli. Już w 2010 roku mają tam lądować samoloty pasażerskie i transportowe. Projekt został wpisany na indykatywny plan inwestycyjny, czyli listę inwestycji kluczowych dla rozwoju regionu.

Oprócz lotniska na liście znalazło się utworzenie systemu informacji przestrzennej Lubelszczyzny (10 mln euro), budowa Centrum Spotkania Kultur (ponad 30 mln euro) oraz przebudowa stadionu (20 mln euro), na którym mecze rozgrywa obecnie lubelski Motor.Dlaczego na listę wpisano tylko cztery projekty? – Chcemy dać większą swobodę samorządom. Niech same decydują, co jest dla nich ważne, a co nie – mówi Dariusz Dumkiewicz.

Duża część funduszy (ponad 240 mln euro) będzie wydana na wspieranie przedsiębiorczości. Ma to zapewnić rozwój firm i tworzenie nowych miejsc prac. Przedsiębiorcy mogą za pieniądze unijne kupić nowoczesny sprzęt i nowe technologie, co wpłynie na ich konkurencyjność.Firmy dostaną środki nie tylko na bezpośrednie inwestycje, ale również na szkolenia i usługi doradcze. Takie projekty cieszą się jednak dużo mniejszym zainteresowaniem biznesmenów.

W najbliższych pięciu latach w województwie będzie realizowanych też wiele inwestycji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Firmy mogą więc stawać do przetargów, wygrywać je i realizować zaplanowane inwestycje. To szansa na spory zarobek, zwłaszcza dla firm budowlanych, drogowych, wykonujących kanalizację i wodociągi.Województwo lubelskie zasilą również środki z programu operacyjnego „Rozwój Polski wschodniej”. Pieniądze te są przeznaczone dla pięciu najbiedniejszych województw ze ściany wschodniej. Mają pomóc w nadrobieniu opóźnień w rozwoju.

Autopromocja
CYFROWA.RP.PL

Jak cyfrowa rewolucja wpływa na biznes i życie codzienne

CZYTAJ WIĘCEJ

[ramka]Najwięcej pieniędzy województwo zamierza wydać na poprawę infrastruktury transportowej i rozwój przedsiębiorczości. Łącznie przewidziano na to ponad 500 mln euro. [/ramka]