Oprocentowanie kredytów gotówkowych zaczyna od około 8 proc. w skali roku. Ale oprocentowanie rzeczywiste, uwzględniające wszystkie koszty, jest znacznie wyższe niż podawane w ulotkach reklamowych.
Kredyty gotówkowe są udzielane przeważnie na okres nie dłuższy niż pięć – sześć lat, więc przy dodatkowych opłatach jednorazowych rzeczywisty koszt pożyczki okazuje się dużo wyższy w porównaniu z kredytami długoterminowymi.
Duże znaczenie oprócz oprocentowania ma prowizja. Często wynosi nawet 5 proc.; jest to maksymalna wielkość zapisana w ustawie antylichwiarskiej.
Dodatkowym kosztem ponoszonym przez klienta może być obowiązkowe ubezpieczenie. Banki żądają, by wykupić ubezpieczenie kredytu, na życie czy polisę od utraty pracy.
Czasami oprocentowanie nominalne jest niskie, ale po uwzględnieniu dodatkowych opłat rzeczywista stopa oprocentowania okazuje się wysoka. Inna rzecz, że w czasie kryzysu polisy chroniące na wypadek utraty pracy czy innych nieszczęśliwych zdarzeń mogą się przydać, bo ryzyko, że pojawią się problemy ze spłatą, jest duże. A wtedy towarzystwo ubezpieczeniowe może pomóc przez pewien czas w obsłudze zadłużenia.