O przejęcie Energi konkurują: czeski CEZ, Polska Grupa Energetyczna, Kulczyk Holding (złożył ofertę wraz z dwoma funduszami należącymi do Goldman Sachs). Due diligence w gdańskiej spółce prowadzić będą także Elektrownia Połaniec (z grupy GDF Suez) oraz czeski Energeticky Holding (jego akcjonariuszami są fundusze private equity). Wstępne zainteresowanie deklarowało osiem firm.

Zapowiada się ostra walka inwestorów o przejęcie gdańskiej grupy. Nie brakuje deklaracji dużej determinacji, inwestorzy mówią również, że nie będą mieli problemów ze zdobyciem pieniędzy na kupno. Szacuje się, że za prawie 83 proc. akcji grupy, które wystawia na sprzedaż MSP, trzeba będzie zapłacić od 6 do nawet 8 mld zł. Największa w kraju Polska Grupa Energetyczna mogłaby kupić Energę praktycznie za gotówkę. Nie wydała jeszcze pieniędzy z ubiegłorocznego debiutu na GPW. – Planowanym źródłem finansowania transakcji przez PGE są środki pieniężne i ich ekwiwalenty. Dopuszczamy możliwość wykorzystania kapitału dłużnego (kredyty bankowe bądź obligacje) do optymalizacji struktury finansowania. Siłę finansową grupy potwierdzają wysokie ratingi Fitch i Moody's – mówi "Rz" Tomasz Zadroga, prezes PGE.

Ze sfinansowaniem przejęcia Energi nie powinien mieć problemu także holding Kulczyk Investments należący do znanego inwestora, Jana Kulczyka. – Obecnie w płynnych aktywach mamy kilkaset milionów euro. Dodatkowo wsparcie finansowe, zarówno na etapie zakupu akcji, jak i przyszłych inwestycji, zapewniają fundusze, z którymi staramy się przejąć gdańską grupę – mówi Dariusz Mioduski, prezes Kulczyk Investments. Dodaje, że w razie potrzeby nie będzie też problemów z kredytami. Kulczyk Investments jest zdeterminowany, aby przejąć Energę, gdyż zamierza zbudować pierwszą polską prywatną grupę energetyczną.

Także dla CEZ przejęcie Energi jest obecnie absolutnym priorytetem. W 2009 r. CEZ wypracował rekordowy wynik w historii. Jest prawdopodobne, że dywidenda wyniesie 55 proc. zysku, co oznaczałoby pozostawienie w spółce ok. 6,3 mld zł w gotówce. W przypadku GDF Suez zainteresowanie Energą może być związane ze strategią rozwoju energetyki odnawialnej.

EPH wchodzi od niedawna na polski rynek. Kończy rozmowy z Kompanią Węglową o przejęciu kopalni Silesia. Resort skarbu będzie teraz ustalać z inwestorami terminy due diligence w Enerdze. Wiążące oferty mogłyby się pojawić po wakacjach, co umożliwiłoby zakończenie prywatyzacji jesienią.