Choć jako ubezpieczenie najbardziej potrzebne w podróży zagranicznej wskazało na nie ledwie 5,7 proc. ankietowanych. Zdecydowana większość, bo niemal połowa badanych (49 proc.) uważa, że najważniejsze jest ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Co dziesiąta osoba za najważniejsze w podróży uznaje OC. Jednocześnie aż 30 proc. respondentów nie potrafiło wskazać, które ubezpieczenia jest wg nich niezbędne w zagranicznej podróży.
Najbardziej przekonane o konieczności ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków są osoby w średnim wieku, mający 45-54 lat. Za najważniejsze i konieczne uznało je 73 proc. z nich. Dla porównania to ubezpieczenie uznało za niezbędne tylko 49 proc. osób w wieku 35-44. Ci respondenci są nieznacznie bardziej od innych przekonani o konieczności ubezpieczenia samochodu (14 proc. - najwięcej spośród wszystkich grup wiekowych).
Zastanawiać mogą niskie wskazania dla AC w porównaniu z innymi typami ubezpieczeń (tylko 3,3 proc. wszystkich respondentów wskazało, że AC jest najbardziej potrzebnym ubezpieczeniem w czasie zagranicznej podróży).
Nieco bardziej wrażliwe na kwestie ubezpieczenia wypadkowego są kobiety - 51 proc. wskazań wobec 44 proc. wśród mężczyzn. Z kolei panowie nieznacznie częściej wskazywali na ubezpieczenie samochodu (11 proc. mężczyzn wobec 9 proc. kobiet).
Dziś opcję ubezpieczenia kosztów leczenia w podróży zagranicznej posiada już większość kart kredytowych. Mając taką kartę w portfelu, jesteśmy objęci polisą wykupioną przez bank w ramach rocznej opłaty. Przed wyjazdem warto sprawdzić, czy w ramach umowy na kartę bank udostępnia takie ubezpieczenie. Wiele osób nie robi tego i ubezpiecza się dodatkowo. Warto wiedzieć, że w wielu bankach wymagane jest pokrycie środkami z karty choćby części kosztów związanych z podróżą, aby polisa była aktywna w trakcie urlopu.
Jeśli nie jesteśmy ubezpieczeni przez własny bank, to polisę można wykupi w ciągu kilku minut przez Internet w tzw. markecie ubezpieczeniowym. Usługę udostępniają internetowe porównywarki ubezpieczeniowe i niektóre banki. Można w ten sposób otrzymać m.in. polisę komunikacyjną i podróżną. W większości przypadków internauta otrzymuje polisę e-mailem, a sms-em potwierdzenie zakupu wraz nr polisy i informacją, co zrobić w przypadku wystąpienia potrzeby kontaktu z ubezpieczycielem.