Z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK usunięto zapisy ograniczające prawo do uzyskania zwrotu składki. Ograniczenia te występowały w sytuacji, gdy doszło do szkody. Poza tym obowiązywała zasada, że zwrot składki przysługuje jedynie za każdy pełny miesiąc niewykorzystanej ochrony. Przepisy te mają jeszcze zastosowanie w przypadku polis OC wykupionych do 10 lutego 2012 r.
Umowy zawarte od 11 lutego podlegają już nowym regulacjom.
– Nowela nakazuje rozliczenie składki co do dnia, a nie tylko za pełny niewykorzystany miesiąc. Dzięki temu kierowcy, którzy rozwiązali umowę po terminie, będą mogli uzyskać większy zwrot składki – mówi Maciej Kuczwalski, ekspert CUK Centrum Ubezpieczeń Komunikacyjnych.
Dla klienta korzystny jest też inny nowy zapis. Otóż w przypadkach, kiedy może on wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC (np. po zakupie auta albo gdy polisa odnowiła się automatycznie), dostanie zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony nawet wówczas, gdy doszło do szkody i towarzystwo wypłaciło odszkodowanie. Dla ubezpieczycieli ta zmiana nie jest dobra.
– Powoduje to trudności z oszacowaniem wysokości składki w relacji do ryzyka. I może prowadzić do poważnych konsekwencji. Na przykład w pierwszym miesiącu trwania umowy dojdzie do poważnej szkody, zakład ubezpieczeń wypłaci potężne odszkodowanie, a zainkasuje tylko 1/12 wyliczonej z dużym trudem składki – mówi Paweł Leszczyński, prawnik z Link4.