Średnie oprocentowanie lokat nieznacznie wzrosło w porównaniu z ostatnim miesiącem. W przypadku lokat półrocznych w kwocie 5 tys. zł, z 4,23 do 4,32 proc., a rocznych z 4,58 do 4,64 proc. – wynika z wyliczeń Comperia.pl. Jednak na zmianę oprocentowania zdecydowało się w ostatnim miesiącu niewiele banków.
I tak Alior wprowadził pod koniec czerwca nową lokatę na 5 miesięcy. Bank gwarantuje stałe oprocentowanie przez cały okres lokaty, które wynosi 6 proc. w skali roku, ale warunkiem jest ulokowanie na niej nowych środków. Z kolei Eurobank podwyższył oprocentowanie 3-, 6- i 12-miesięcznych lokat o oprocentowaniu stałym. Najwyższy zysk, nawet 6,15 proc. w skali roku, mogą uzyskać klienci zakładający lokatę roczną przez Internet lub telefon.
Z kolei mBank wprowadził nową lokatę progresywną, której oprocentowanie wzrasta w każdym miesiącu. Lokata może być zakładana na okres 3, 6 i 12 miesięcy, a w przypadku lokaty rocznej w pierwszym miesiącu oprocentowanie wynosi 3,5 proc., a w 12 miesiącu – 9 proc. Średnio w czasie trwania całej lokaty wynosi 5 proc. (standardowa, roczna lokata terminowa w mBanku oprocentowana jest na 4,4 proc.). Choć najlepsze warunki z reguły oferują mniejsze banki, to np. PKO BP jeszcze pod koniec maja wprowadził do oferty depozytowej nowe lokaty, tzw. parzystą i nieparzystą, które częściowo zastąpiły poprzednio oferowane. Na lokatach w zależności od kwoty i okresu deponowania środków można zarobić od 4,7 do 5,5 proc.
– Wbrew zapowiedziom, banki nie prześcigają się w walce o oszczędności Polaków. Zmiany w oprocentowaniu lokat są raczej kosmetyczne. Co prawda czołówka najlepszych lokat na 3 miesiące oferuje 7 proc. zysku brutto i więcej, ale w każdym przypadku jest jakieś „ale" – wskazuje Marta Ośko, analityk porównywarki Comperia.pl. Jako przykład podaje Pierwszą Lokatę w Meritum Banku, która kusi wysokim oprocentowaniem w skali 8,5 proc., jednak dostępna jest jedynie dla nowych klientów banku, którzy zdecydują się na konto osobiste w tej instytucji. Podobnie jest z lokatą Fantastyczna Siódemka (7 proc. w skali roku) w neoBanku. Millennium premiuje zaś nowe środki na koncie oszczędnościowym, na którym można zarobić 7 proc. (przy kwocie do 25 tys. zł).
Inny pomysł ma bank DnB Nord. Oferuje 3-miesięczną lokatę na 7 proc., ale warunkiem skorzystania z promocji jest założenie równocześnie lokaty rocznej o oprocentowaniu 5 proc. Podobny zabieg stosuje Bank BGŻ, który zaoferował nowy produkt złożony z dwóch lokat: 4-miesięcznej, oprocentowanej na 6 proc. w skali roku oraz 8-miesięcznej z oprocentowaniem 4 proc. w skali roku.