Duży wybór funduszy bez prowizji

Bez opłat manipulacyjnych jednostki wielu funduszy można kupować przez Internet.

Publikacja: 14.02.2013 00:30

Duży wybór funduszy bez prowizji

Foto: Bloomberg

Najczęściej jednostki funduszy bez prowizji sprzedają towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI), niektóre banki oraz domy maklerskie. Warto poszukać dystrybutorów, którzy mają taką ofertę, szczególnie jeśli zamierzamy inwestować w bardziej ryzykowne fundusze (z udziałem akcji), bo wtedy opłaty wynoszą od 3 do nawet 5 proc. wpłacanej kwoty.

Kupując jednostki funduszy poprzez internetowy system transakcyjny należący do danego TFI, zazwyczaj ograniczamy się do produktów tej jednej instytucji, co uniemożliwia dobre zróżnicowanie portfela. Eksperci zalecają raczej zakup jednego rodzaju funduszy (np. stabilnego wzrostu) zarządzanych przez dwa czy trzy różne TFI. Dzięki temu nasze inwestycje są mniej narażone na ryzyko popełnienia błędu przez zarządzającego.

Dlatego lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty instytucji, które prowadzą tzw. otwartą architekturę, czyli oferują produkty z kilku różnych TFI. Choć trzeba przyznać, że na razie wybór w tym zakresie jest niewielki.

Bardzo dobrą ofertę mają dwa banki z grupy kapitałowej BRE Banku: mBank oraz MultiBank. Oferują one bez prowizji ponad 250 funduszy z 15 TFI.

ok. 250 funduszy

jest dostępnych bez prowizji na platformach transakcyjnych mBanku i MultiBanku

Opłat manipulacyjnych nie zapłacą również klienci bankowości internetowej Pl@net  BNP Paribas Banku, ale dostępne są tam fundusze tylko z oferty pięciu TFI. Z kolei BGŻOptima swoim klientom udostępnia rozwiązania z czterech TFI i tylko połowa z nich nie jest objęta opłatami dystrybucyjnymi.

Inne banki, które prowadzą otwartą architekturę, zazwyczaj nie rezygnują z prowizji. Do nich należy m.in. Alior Bank, Citi Handlowy, Deutsche Bank, Raiffeisen Polbank.

W przypadku tych instytucji warto zwrócić uwagę na bogatą ofertę funduszy, w tym zagranicznych. Na przykład Deutsche Bank prowadzi sprzedaż aż 600 funduszy z 16 TFI, a Raiffeisen Polbank ponad 200 z 15 TFI. Bez opłat manipulacyjnych ponad 100 funduszy z ośmiu TFI proponuje też Dom Maklerski BOŚ, który wciąż poszerza ofertę.

Osoba, która korzysta z internetowych platform transakcyjnych, wbrew pozorom nie jest zdana tylko na siebie przy wyborze odpowiednich rozwiązań. Z reguły może korzystać z ratingów (ocen) funduszy i różnych narzędzi analitycznych, które ułatwią jej wybór strategii i dopasowanie do niej najlepszych produktów.

Na przykład osoby, które korzystają z platform mBanku lub MultiBanku, mogą dokonać szczegółowej analizy danych zawartych w tabeli notowań (wyniki, ratingi). Zdaniem przedstawiciela mBanku, historyczne stopy zwrotu co prawda nie dają żadnej gwarancji, że zostaną powtórzone, ale jeśli w kilku ostatnich okresach (trzy lub sześć miesięcy albo rok i trzy lata) przewyższały wyniki osiągane przez fundusze o podobnych strategiach,  to można zakładać, że w przyszłości też będą lepsze w porównaniu z konkurentami.

BGŻOptima udostępnia swoim klientom oceny funduszy (ratingi) przygotowane przez wyspecjalizowaną firmę Analizy Online. Dostęp do rozbudowanych narzędzi analitycznych mają też klienci DM BOŚ.

Opinie

Michał Szrajber | specjalista z mBanku i MultiBanku

Największą zaletą platform typu Supermarket Funduszy Inwestycyjnych w mBanku czy Centrum Oszczędzania w MultiBanku jest wygoda inwestowania i szerokie spektrum produktów dostępnych dla klienta. Korzystanie z oferty kilku TFI z pominięciem platformy oznacza posiadanie kilku loginów, kilku haseł oraz konieczność poruszania się po często odmiennych systemach transakcyjnych. Połączenie z rachunkiem bankowym pozwala zarządzać całością rodzinnych finansów w ramach jednej instytucji, oczywiście przy zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa transakcji. Dużą zaletą platform internetowych jest też brak opłat manipulacyjnych oraz możliwość składania zleceń przez całą dobę.

Michał Banach | ekspert BGŻOptima

Czwarta z kolei obniżka stóp procentowych przez RPP, która miała miejsce w tym miesiącu, spowoduje nieuchronną obniżkę oprocentowania lokat. W tej sytuacji wielu klientów może zacząć rozważać zakup jednostek uczestnictwa  funduszy inwestycyjnych. Jednak zanim ktoś zdecyduje się na tego typu inwestycję, powinien poświęcić chwilę na wybór zarówno funduszu, jak i miejsca jego zakupu. W zależności od dystrybutora i rodzaju funduszu przy nabyciu jednostek pobierane są opłaty w różnej wysokości. W przypadku funduszy akcyjnych taka opłata może wynieść nawet 5 proc. Ale są również dystrybutorzy (przeważnie oferujący dostęp do produktów inwestycyjnych przez platformę internetową), którzy pobierają od klientów zdecydowanie niższe opłaty od standardowych, a czasem całkowicie z nich rezygnują.

Platformy transakcyjne z szeroką ofertą funduszy inwestycyjnych

BGŻOptima

Bank oferuje dostęp do 20 subfunduszy inwestycyjnych z czterech  TFI: Union Investment, Aviva Investors Poland, BPH, Quercus. Przy zakupie funduszy Union Investment czy BPH TFI nie są pobierane opłaty dystrybucyjne. W przypadku funduszy Quercus TFI i Aviva Investors opłaty za nabycie jednostek wynoszą maksymalnie 4,5 proc. Fundusze mogą kupować tylko klienci BGŻOptima, którzy mają konto oszczędnościowe. Założenie i prowadzenie tego rachunku jest bezpłatne. Aby go otworzyć, wystarczy wypełnić wniosek online, zawrzeć umowę ramową (wszystko odbywa się elektronicznie, bez przesyłania dokumentów) i aktywować konto wykonując przelew. Potem w systemie transakcyjnym można już przeprowadzać operacje. Autoryzacja transakcji w BGŻOptima następuje za pomocą digipassa lub kodu SMS. Na stronie bgżoptima.pl dostępny jest wykaz subfunduszy oraz ich ratingi przygotowywane przez firmę Analizy Online.

BossaFund w DM BOŚ

Platforma transakcyjna BossaFund jest dostępna po założeniu rachunku inwestycyjnego w DM BOŚ. Obecnie można wybierać spośród około 100 funduszy z oferty ośmiu TFI, takich jak: AgioFunds, Idea, Investors, Metlife Amplico, Opera, Skarbiec, Superfund i PZU. Oferta stale jest poszerzana. W najbliższych dniach zostanie dodatkowo wzbogacona o kolejnych 20 funduszy z takich TFI jak: Ipopema, Open Finance i Altus. Fundusze można kupić bez opłat dystrybucyjnych. Wybór funduszy ułatwiają narzędzia analityczne, m.in. wirtualny doradca czy kalkulator rentierski. Dostępne są pełne informacje o wynikach funduszy i ich wykresy.

db easyNet Deutsche Banku

Deutsche Bank w ramach systemu bankowości elektronicznej db easyNET oferuje elektroniczną platformę dystrybucji funduszy inwestycyjnych. Aby z niej skorzystać, należy otworzyć bezpłatny rachunek dbNet. Oferta funduszy inwestycyjnych dostępnych w systemie db easyNET obejmuje większość funduszy z oferty takich TFI, jak: Allianz, Amplico, Arka, Aviva Investors Poland, Franklin Templeton Investments, ING, Investors, Legg Mason, Noble Funds, Novo, Quercus, Skarbiec, Superfund, Union Investment. Informacje o wycenach funduszy, rodzajach ryzyka oraz opłatach (takich samych jak w oddziałach banku, poza okresowymi promocjami) są dostępne na stronie internetowej Deutsche Bank. Do końca kwietnia trwa promocja, która dotyczy 20 funduszy i polega na zwolnieniu klientów  z opłat.

Pl@net BNP Paribas Banku

W systemie bankowości internetowej Pl@net klienci BNP Paribas Banku mają dostęp do funduszy z pięciu TFI, takich jak: Skarbiec, Investors, Union Investment, BPH i Opera. Klient nie ponosi opłat manipulacyjnych od zleceń złożonych w serwisie. System transakcyjny jest przejrzysty, a jego obsługa prosta. Zaletą Pl@net jest to, że umożliwia zarządzanie wszystkimi produktami bankowymi, czyli rachunkami, kartami, kredytami i produktami inwestycyjno-oszczędnościowymi.

Raiffeisen Polbank

Bank udostępnia klientom indywidualnym,  poprzez konto osobiste lub w oddziale banku, ponad 200 funduszy z 15 TFI. Opłaty dystrybucyjne są zgodne z tabelą opłat TFI, ale istnieje możliwość ich negocjacji. Bank oferuje również aplikację Mapa Inwestora, która pomaga poruszać się po ofercie produktów inwestycyjnych, w tym funduszy inwestycyjnych. Jest ona dostępna na stronie internetowej banku i ma wersję mobilną. Aplikacja jest zaprojektowana z myślą o trzech typach odbiorców: początkujących, średniozaawansowanych oraz zaawansowanych.

Supermarket Funduszy Inwestycyjnych (SFI) mBanku oraz Centrum Oszczędzania (CO) MultiBanku

Te platformy oferują dostęp do ponad 250 funduszy zarządzanych przez 15 TFI: Allianz, Amplico, AXA, BPH, Investors, Ipopema, ING, Legg Mason, PKO, PZU, Noble Funds, Union, Skarbiec; do tego dochodzą dwa fundusze zagraniczne, których sprzedaż obecnie jest zawieszona: HSBC oraz WIOF. Aby skorzystać z oferty SFI lub CO, konieczne jest posiadanie rachunku bankowego (eKonto/MultiKonto) oraz podpisanie umowy, która umożliwia zakup funduszy. Prowadzenie rachunku, z którego realizowane są zlecenia, jest bezpłatne. Jeśli są one składane za pośrednictwem Internetu, bank nie pobiera opłaty manipulacyjnej od nabycia, odkupienia ani konwersji jednostek. Istnieje również możliwość  odkładania środków na emeryturę w ramach indywidualnego konta emerytalnego poprzez IKE Fundusze. Zdaniem przedstawicieli tych banków, system transakcyjny jest intuicyjny i prosty w obsłudze.

Najczęściej jednostki funduszy bez prowizji sprzedają towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI), niektóre banki oraz domy maklerskie. Warto poszukać dystrybutorów, którzy mają taką ofertę, szczególnie jeśli zamierzamy inwestować w bardziej ryzykowne fundusze (z udziałem akcji), bo wtedy opłaty wynoszą od 3 do nawet 5 proc. wpłacanej kwoty.

Kupując jednostki funduszy poprzez internetowy system transakcyjny należący do danego TFI, zazwyczaj ograniczamy się do produktów tej jednej instytucji, co uniemożliwia dobre zróżnicowanie portfela. Eksperci zalecają raczej zakup jednego rodzaju funduszy (np. stabilnego wzrostu) zarządzanych przez dwa czy trzy różne TFI. Dzięki temu nasze inwestycje są mniej narażone na ryzyko popełnienia błędu przez zarządzającego.

Pozostało 92% artykułu
Ekonomia
Gaz może efektywnie wspierać zmianę miksu energetycznego
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Ekonomia
Fundusze Europejskie kluczowe dla innowacyjnych firm
Ekonomia
Energetyka przyszłości wymaga długoterminowych planów
Ekonomia
Technologia zmieni oblicze banków, ale będą one potrzebne klientom
Materiał Promocyjny
Do 300 zł na święta dla rodziców i dzieci od Banku Pekao
Ekonomia
Czy Polska ma szansę postawić na nogi obronę Europy