Ustawa z 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów, potocznie zwana ustawą deregulacyjną, wprowadziła zapisy zwalniające przedstawicieli niektórych zawodów z obowiązku posiadania licencji. Co za tym idzie, zniosła też obowiązek spełnienia określonych wymogów formalnych, koniecznych do otrzymania takiej licencji.
Rzeczoznawcy majątkowi, zarządcy i pośrednicy nieruchomości oraz agencje ochrony to branże, w których w wyniku deregulacji nastąpiły zmiany dotyczące ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.
Dla przedsiębiorcy
Deregulacja przerzuciła ciężar posiadania ubezpieczenia OC z rzeczoznawcy majątkowego na przedsiębiorcę prowadzącego działalność w zakresie czynności rzeczoznawstwa majątkowego. We wcześniejszym stanie prawnym ubezpieczeniu podlegała osoba fizyczna – rzeczoznawca majątkowy posiadający licencję. Obecnie polisę OC musi mieć przedsiębiorca wykonujący czynności określone w ustawie. Innymi słowy, w poprzednim stanie prawnym ubezpieczenie szło za osobą fizyczną – rzeczoznawcą majątkowym, obecnie idzie za przedsiębiorcą.
Jednocześnie wprowadzono w ustawie przepis, że jeśli przedsiębiorca wykonuje te czynności przy pomocy rzeczoznawcy majątkowego, szkody wyrządzone przez tego rzeczoznawcę są objęte ubezpieczeniem przedsiębiorcy.
Naturalną konsekwencją zmiany jest to, że z dotychczasowego katalogu wyłączeń usunięto szkody polegające na uszkodzeniu, zniszczeniu lub utracie rzeczy, wyrządzone przez ubezpieczonego członkom najbliższej rodziny oraz osobie, z którą ubezpieczony pozostaje we wspólnym gospodarstwie.