Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 26.08.2015 22:56 Publikacja: 26.08.2015 22:00
Fundusz Quercus Agresywny dostał od firmy Analizy Online bardzo wysoką ocenę ratingową.
Foto: Bloomberg
Udana selekcja akcji małych i średnich spółek w największym stopniu decyduje o wartości dodanej, którą starają się wypracować zarządzający: Sebastian Buczek i Bartłomiej Cendecki. Jednym z kluczowych kryteriów wyboru akcji jest atrakcyjna wycena spółek. Jeśli akcje notowane są z dyskontem w stosunku do szacowanej wartości, zarządzający nie boją się podejmować odważnych decyzji inwestycyjnych. Udział akcji w portfelu funduszu przeważnie przekracza 90 proc. jego aktywów. Walory małych i średnich firm mogą stanowić nawet blisko 70 proc. portfela. Reszta to papiery największych przedsiębiorstw notowanych na warszawskiej giełdzie. Dla porównania, w portfelach konkurencyjnych funduszy akcje firm zgrupowanych w indeksie WIG20 stanowią niemal 50 proc. aktywów. Stosowanie takiej strategii przez Quercus Agresywny wiąże się zarówno z szansą na wyższe zyski, jak i z poważnymi zagrożeniami. W czasie hossy fundusz potrafi uzyskiwać bardzo dobre wyniki. Na przykład w latach 2009–2013 zarządzającym regularnie udawało się osiągać rezultaty wyraźnie lepsze od notowań WIG i efektów inwestycyjnych większości konkurencyjnych funduszy. Druga strona tego medalu to duża wrażliwość na dekoniunkturę w segmencie małych i średnich spółek i wiążąca się z tym zmienność wartości jednostek uczestnictwa. Ryzyko to zmaterializowało się w 2014 r. O jego skali świadczy to, że po raz pierwszy w historii funduszu poniósł on strat (w ujęciu rocznym) w stosunku do benchmarku (portfela wzorcowego, którym jest WIG). Strata ta wyniosła
Tempo odchodzenia od węgla w energetyce jest uzależnione od możliwości zapewnienia podstawy systemu, która będzie stabilizować pogodozależne źródła odnawialne do czasu uruchomienia elektrowni jądrowej. Taką rolę może pełnić gaz.
Globalny rynek technologii medycznych, wspierany przez inwestycje i nowoczesne programy, dynamicznie rośnie. Jednym z takich działań jest nabór „Ścieżka SMART” finansowany z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki. Stworzyliśmy hydrożel do hodowli komórkowych. Jest to narzędzie przydatne w badaniach nad nowymi lekami – mówi Marcin Krzykawski, prezes Real Research.
Transformacja powinna być prowadzona według planu nakreślonego na wiele lat do przodu, a nie według harmonogramu wyborczego. Powinien się w nią w jak największym stopniu angażować kapitał prywatny, by pomoc publiczna trafiała do inwestycji o największych ryzykach.
Od technologii nie da się uciec. Zamiast jednak z nią walczyć, trzeba wykorzystać możliwości, jakie one daje – zarówno samym bankom, jak i osobom korzystającym z ich usług.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
W trakcie przewodnictwa w Unii polski rząd musi przekonać kraje „27”, że tylko integrując produkcję uzbrojenia, może wygrać wyścig zbrojeń z Rosją.
Analitycy spodziewają się w przyszłym roku ożywienia na rynku M&A, którego początkowe oznaki już dostrzegają.
Odsetek osób mających dostęp do informacji poufnych, kupujących akcje spadł w USA do poziomu najniższego od kilkunastu lat. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja na rodzimym rynku. Wnioski nie napawają optymizmem.
W pierwszych minutach wtorkowego handlu na warszawskiej giełdzie aktywniejszą stroną byli sprzedający, co przełożyło się na korektę głównych indeksów.
Największy na świecie norweski fundusz emerytalny Norfund/Oljefondet, nazywany potocznie funduszem naftowym ze względu na główne źródło zysków, przekroczył wartość rynkową 20 bln koron (1,7 bln euro). Przy okazji podał, że zrezygnował z powodów etycznych z inwestowania w izraelskiego operatora łączności Bezeq i w rosyjskiego giganta stalowego Evraz.
W stolicy wpadł Dmitrij V., ścigany przez USA za oszustwa przy prowadzeniu jednej z największych giełd kryptowalutowych na świecie. Zatrzymali go policjanci CBŚP.
Może nie warto stawiać na mnożące się kolejne regulacje i dotacje, jeśli naprawdę chcemy, by Unia Europejska odzyskała konkurencyjność? Bo na razie to utraciliśmy instynkt łowcy i świat nam ucieka.
Boom na sztuczną inteligencję sprawił, że potężny strumień pieniędzy inwestorów został skierowany właśnie na projekty AI. Eksperci mówią już o bańce spekulacyjnej, a Europejski Bank Centralny ostrzega przed załamaniem rynku.
Po pierwszych ukraińskich atakach amerykańskimi rakietami ATACMS rosyjscy inwestorzy rzucili się wyprzedawać akcje. W kilka godzin rosyjskie firmy na giełdzie w Moskwie straciły na wartości ponad 2 mld dol. Rubel jest najtańszy od 13 miesięcy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas