W bankach sprzedaje się wiele rodzajów ubezpieczeń. Polisy na życie są jednym z zabezpieczeń stosowanych przy kredytach gotówkowych, ratalnych i hipotecznych. Ubezpieczenia dołączane są do kart kredytowych. W bankach można też kupić ubezpieczenia niepowiązane z produktami bankowymi, na przykład komunikacyjne, mieszkaniowe czy assistance.
Od 31 marca 2015 roku obowiązuje, wprowadzona przez Komisję Nadzoru Finansowego, Rekomendacja U dotycząca dobrych praktyk w bancassurance. Określa ona, jak powinna wyglądać sprzedaż ubezpieczeń w bankach.
Rekomendacja m.in. nakłada na banki obowiązek prowadzenia działalności w warunkach, które nie powodują konfliktu interesów. Chodzi głównie o to, żeby bank nie występował jednocześnie w roli ubezpieczającego (wykupującego polisę) i pośrednika ubezpieczeniowego (otrzymującego wynagrodzenie za sprzedaż polisy). Wcześniej powodowało to konflikt interesów; bank jako ubezpieczający powinien być zainteresowany tylko ochroną ubezpieczonych klientów, ale równocześnie jako pośrednik działał w interesie ubezpieczyciela.
Teraz bank może dostać prowizję od towarzystwa tylko wówczas, gdy występuje w roli pośrednika przy sprzedaży ubezpieczenia indywidualnego. Natomiast jeśli działa jako ubezpieczający, może uzyskać zwrot kosztów związanych z obsługą umowy ubezpieczenia grupowego, z tym że muszą to być koszty faktycznie poniesione. Nie ma możliwości ujęcia ich w formułę wynagrodzenia ryczałtowego. Zmiana ta spowodowała, że banki odchodzą od sprzedaży polis jako ubezpieczający i wybierają bardziej dla nich opłacalny model agencyjny.
Wprowadzenie zmian wymagało dużego wysiłku i kosztów, ale zarówno banki, jak i towarzystwa zrobiły wszystko na czas i od początku kwietnia ubezpieczenia w bankach sprzedawane są na nowych zasadach.