Fryzjerstwo i stylizację z elementami trychologii można studiować online. Takie studia podyplomowe oferuje Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego, ucząca też przyszłych pedagogów, kryminologów i pracowników administracji. Zaskakujących kierunków nie brakuje. Standardy i dobre praktyki w zarządzaniu parafią można studiować na KUL, a menedżerem ryzyka zostać po studiach podyplomowych na Politechnice Rzeszowskiej. W Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie można zgłębiać podyplomowo psychologię gier – projektowanie scenariuszy gier komputerowych, a w SGGW zoopsychologię – problemy behawioru psów.
Czytaj więcej
Nowe i zaskakujące kierunki studiów są odpowiedzią na popyt na tego typu wiedzę. Uczelnie należałoby za nie pochwalić, a nie ganić lub wyśmiewać.
Prawa rynku
– Studia cieszą się dużym zainteresowaniem i są uruchamiane w każdym roku akademickim, także w tym. Oferta studiów podyplomowych w SGGW jest wynikiem analizy rynkowej i odpowiedzią na popyt – wyjaśnia Anna Kiryjow-Radzka z biura prasowego SGGW. – Te skierowane są do osób zainteresowanych pogłębieniem wiedzy o zachowaniach psów i terapii zachowań niepożądanych.
Czytaj więcej
Jest wielu chętnych do zawodu medyka. Do nowych uczelni, które mają ich kształcić, są zastrzeżenia.
Jeszcze kilka lat temu obowiązywała zasada, że uczelnia może prowadzić kształcenie podyplomowe jedynie w granicach, z którymi związany jest co najmniej jeden kierunek prowadzonych przez nią studiów. Inaczej potrzebna była zgoda ministra. Teraz o istnieniu danego kierunku decyduje rynek i popyt. Stąd fryzjerstwo w szkole kształcącej pedagogów.