Na jakie ustępstwa poszła UE wobec Stanów Zjednoczonych?
Po rozmowach między Donaldem Trumpem a szefową KE Ursulą von der Leyen, które odbyły się w Szkocji, w Turnberry, obie strony ogłosiły zawarcie porozumienia. Na jego mocy większość unijnych towarów eksportowanych do USA obłożonych będzie 15-procentową stawką celną. Dotyczy to m.in. samochodów, półprzewodników i produktów farmaceutycznych. Porozumienie przewiduje zniesienie ceł na samoloty, niektóre chemikalia, leki generyczne oraz produkty rolne. Natomiast stal i aluminium sprowadzane z UE do USA nadal będą obłożone 50-procentową stawką celną.
Unijny handel zagraniczny z USA. Dane do maja 2025 roku
Unia Europejska zobowiązała się ponadto do zakupu amerykańskiej energii o wartości około 750 mld dol., znacznych zakupów sprzętu wojskowego w USA oraz zadeklarowała, że w najbliższych latach europejskie inwestycje za Oceanem wzrosną o 600 mld dol..
Francuski minister: Trzeba było pokazać USA naszą zdolność do odwetu
Zdaniem premiera Bayrou zawarcie porozumienia w takim kształcie to „czarny dzień” dla Europy, ponieważ „sojusz wolnych ludzi, połączonych wspólnymi wartościami, broniący wspólnych interesów, zdecydował się ulec”.