Wołodymyr Zełenski jest w Warszawie. Spotka sie z Donaldem Tuskiem i Andrzejem Dudą

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, jest już w Warszawie - informuje RMF. Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że o 13:10 Zełenski spotka się z Donaldem Tuskiem a o 14 - z prezydentem Andrzejem Dudą.

Aktualizacja: 08.07.2024 10:47 Publikacja: 08.07.2024 10:19

Wołodymyr Zełenski

Wołodymyr Zełenski

Foto: REUTERS/Gleb Garanich/File Photo

Zełenski przybył do Warszawy dzień przed rozpoczęciem szczytu NATO w Waszyngtonie.

Wołodymyr Zełenski ma podpisać w Polsce dwustronną umowę o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa

Premier Donald Tusk pod koniec czerwca mówił, że „umówił się z prezydentem Ukrainy na rozmowę w Warszawie przed szczytem NATO”.

Szczyt NATO odbędzie się w Waszyngtonie w dniach 9-11 lipca, w 75. rocznicę powstania Sojuszu. Szczyt ma być poświęcony m.in. dalszemu wsparciu państw Zachodu dla Ukrainy, choć Kijów nie doczeka się oficjalnego zaproszenia do członkostwa w NATO.

W czasie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego przed szczytem NATO prezydent Andrzej Duda mówił, iż istotnym punktem szczytu będzie "podjęcie takich decyzji, aby droga Ukrainy do NATO była drogą nieodwracalną". Jak mówił prezydent chodzi o to, aby Ukraina sama decydowała o tym, czy chce należeć do Sojuszu.

W Warszawie Zełenski ma podpisać dwustronną umowę z Polską o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa.

W dniu wizyty Wołodymyra Zełenskiego w Polsce Rosja dwa razy atakowała z powietrza cele na Ukrainie

W dniu, w którym Zełenski przybył do Warszawy rosyjskie lotnictwo dalekiego zasięgu dwukrotnie atakowało cele na Ukrainie — w związku z czym polskie Dowództwo Operacyjne dwukrotnie informowało o podrywaniu myśliwców.

„Rosyjscy terroryści ponownie przeprowadzili zmasowany atak rakietowy na Ukrainę. Różne miasta: Kijów, Dniepr, Krzywy Róg, Słowiańsk, Kramatorsk. Ponad 40 rakiet różnych typów. Budynki mieszkalne, infrastruktura i szpital dziecięcy zostały uszkodzone” - napisał na swoim kanale w serwisie Telegram Zełenski.

„Cały świat musi dołożyć wszelkiej determinacji, by ostatecznie zakończyć rosyjskie ataki. Morderstwa są tym, co przynosi Putin. Ale razem możemy przywrócić prawdziwy pokój i bezpieczeństwo” - dodał.

Zełenski po raz ostatni był z oficjalną wizytą w Warszawie 5 kwietnia 2023 roku. Agencja Ukrinform przypomina, że Kijów porozumiał się wówczas z Warszawą w sprawie nowego pakietu pomocy wojskowej, w tym dostaw kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, moździerzy samobieżnych Rak oraz zestawów obrony przeciwlotniczej.

Łącznie, od początku wojny, Polska miała przekazać Ukrainie pomoc wojskową wartą co najmniej 4 mld dolarów — na Ukrainę trafiły z Polski m.in. czołgi Leopard, PT-91 Twardy i T-72 oraz haubice samobieżne Krab. Lotnisko w Rzeszowie stało się też ważnym hubem służącym przerzutowi pomocy z Zachodu na Ukrainę.

Zełenski przybył do Warszawy dzień przed rozpoczęciem szczytu NATO w Waszyngtonie.

Wołodymyr Zełenski ma podpisać w Polsce dwustronną umowę o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Król Karol III napisał list do Donalda Trumpa. Treści nie ujawniono
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Dyplomacja
Joe Biden nazwał Wołodymyra Zełenskiego "Putinem". Jest reakcja Kremla
Dyplomacja
Korea Południowa oburzona, że Japonia uważa jej kawałek za swój
Dyplomacja
Finlandia będzie odsyłać uchodźców do Rosji? Przyjmie ustawę niezgodną z konstytucją
Dyplomacja
Rosja zmieni doktrynę użycia broni atomowej? Komentarz Kremla