Donald Tusk o Europie: Jesteśmy od Rosji silniejsi. Musimy to wreszcie zrozumieć

Polscy rolnicy, polscy producenci żywności, bronią swoich interesów - mówił na konferencji prasowej po rozmowach z premierem Kanady, Justinem Trudeau, premier Donald Tusk.

Publikacja: 26.02.2024 12:05

Justin Trudeau i Donald Tusk

Justin Trudeau i Donald Tusk

Foto: PAP/Piotr Nowak

Tusk po rozmowach z Trudeau podkreślał, że „Kanada i Polska prezentują identyczne stanowisko jeśli chodzi o kwestie najważniejsze geopolityczne”.

Donald Tusk apeluje o wykorzystanie 300 mld euro należących do Rosji, by pomóc Ukrainie

- Myślę głównie o napaści Rosji na Ukrainę i przyszłość naszego regionu - dodał,

Czytaj więcej

Wicepremier Ukrainy wzywa do ukarania winnych rozsypania ukraińskiego zboża w Polsce. "Jak rosyjska wojna hybrydowa"

Jak mówił Tusk Polska i Kanada prezentują stanowisko, że „Ukraina potrzebuje naszej pomocy w wojnie z Rosją, wszystkie państwa Zachodu powinny działać bardziej zdecydowanie oraz że mamy kilka możliwości, by presję na Rosję zwiększyć”.

- Rozmawialiśmy dzisiaj o aktywach rosyjskiego banku centralnego zamrożonych w bankach zachodnich całego świata. Trwa w tej chwili dyskusja i w Europie, i w innych krajach, o tym jak użyć tych środków na rzecz Ukrainy. Prezentujemy identyczne stanowisko: będziemy pracowali, aby decyzję o użyciu tych środków na rzecz Ukrainy, przeciwko agresji rosyjskiej (podjąć)... Mowa, bagatela, o 300 mld dolarów, które mogą być użyte i powinny być użyte na rzecz Ukrainy w jej obronie przed agresją rosyjską - kontynuował Tusk.

Donald Tusk o proteście rolników: Cała Europa ogarnięta niepokojem

Premier odniósł się też do trwającego w Polsce protestu rolników. Dziękował Trudeau za zrozumienie dla racji protestujących w Polsce.

- Polscy rolnicy, polscy producenci żywności, bronią swoich interesów. Cała Europa jest dzisiaj ogarnięta tym niepokojem. Trzeba szukać rozwiązań. Rozmawialiśmy o tym jak Kanada i Polska mogłyby zwiększyć radykalnie możliwości eksportu ukraińskiego zboża do krajów potrzebujących, krajów głodujących. Polska jest gotowa aktywnie uczestniczyć, także współfinansować tego typu działania, co mogłoby być z wielką ulgą: dla polskich, europejskich rolników, dla Ukrainy i dla tych, którzy na tanią żywność czekają - mówił Tusk. 

Trudeau deklarował z kolei, że jest prawdziwym przyjacielem Ukrainy i podziękował za goszczenie w Polsce żołnierzy kanadyjskich, którzy szkolą ukraińskich żołnierzy.

Donald Tusk: Nie zastąpię innego Donalda, ale...

Tuska pytano w czasie konferencji o wydatki na obronność w ramach NATO i o to, czego pod tym względem Polska wymaga od Kanady.

W odpowiedzi Tusk podkreślił, że pod względem wielkości wydatków na obronność jako odsetka PKB Polska jest „liderem w NATO, a być może nawet na świecie”.

W naszej ocenie Kanada jest jednym z naszych najaktywniejszych i najcenniejszych sojuszników

Donald Tusk, premier

- Będziemy kontynuować wysiłek z oczywistych względów. Chcemy pomagać Ukrainie, ale chcemy też budować własne bezpieczeństwo. Jest drugi Donald, który specjalizuje się w napominaniu państw, że powinny wypełnić obowiązek 2 proc. PKB jeśli chodzi o wydatki na obronność w NATO. Ale nie ulega wątpliwości, to nie uwaga pod adresem Kanady, to uwaga pod adresem całego świata zachodniego, szczególnie Europy: my musimy w ciągu nie najbliższych lat, ale najbliższych miesięcy uzyskać zdolności obronne, w tym jeśli chodzi o produkcję amunicji i broni, która przewyższy zdolności rosyjskie, inaczej Zachód stanie się kolejną ofiarą agresji rosyjskiej. Nie ma żadnego powodu, by tak bogate państwa jak państwa Zachodu wspólnie nie były w stanie zbudować zdolności obronnych, które przewyższą zdolności rosyjskie. Polska będzie tu bardzo konsekwentna — oświadczył.

Czytaj więcej

Były prezydent Niemiec Joachim Gauck: Nasza postawa pomogła Władimirowi Putinowi

- Europa i Polska muszą być w stanie obronić się przed Rosją. Wystarczy nam i pieniędzy, technologii, siły gospodarczej pod każdym względem — dodał. - Jesteśmy od Rosji silniejsi, musimy tylko to wreszcie zrozumieć i skoordynować nasze działania.

- Mam głębokie przekonanie, że prędzej czy później każde państwo NATO — i lepiej prędzej niż później - (będzie) wydawało odpowiednią ilość środków na swoją obronę - mówił też Tusk.

- Kanada jest jednym z naszych najlepszych sojuszników i współpraca polsko-kanadyjska na tym polu jest ponad standardy — zaznaczył.

- W naszej ocenie Kanada jest jednym z naszych najaktywniejszych i najcenniejszych sojuszników — podkreślił.

Tusk po rozmowach z Trudeau podkreślał, że „Kanada i Polska prezentują identyczne stanowisko jeśli chodzi o kwestie najważniejsze geopolityczne”.

Donald Tusk apeluje o wykorzystanie 300 mld euro należących do Rosji, by pomóc Ukrainie

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Najstarszy król świata ogranicza aktywność. Zachorował na wakacjach, nie chce abdykować
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Dyplomacja
Andrzej Duda mówi o broni atomowej w Polsce. Jest reakcja Rosji
Dyplomacja
Premier urażony słowami Bidena. Chodzi o wujka, który "mógł zostać zjedzony"
Dyplomacja
USA chcą nałożyć sankcje na izraelski batalion. Jest reakcja Beniamina Netanjahu
Dyplomacja
Palestyna nadal nie będzie uznana przez ONZ. Sprzeciwia się jedno państwo