Referendum w Wenezueli: 95 proc. poparło roszczenia terytorialne wobec Gujany

Władze Wenezueli poinformowały, że 95 proc. uczestników niewiążącego referendum przeprowadzonego w tym kraju poparło roszczenia terytorialne Caracas wobec sąsiedniej Gujany.

Publikacja: 04.12.2023 05:56

Prezydent Wenezueli, Nicolas Maduro

Prezydent Wenezueli, Nicolas Maduro

Foto: AFP

To "oczywiste i przytłaczające zwycięstwo opcji 'tak" w tym konsultacyjnym referendum" - oświadczył szef wenezuelskiej komisji wyborczej, Elvis Amoroso.

Wenezuela rości sobie prawo do części Gujany

W referendum wzięło udział ok. 10,5 z 20,7 mln uprawnionych do głosowania obywateli Wenezueli.

Referendum wzbudziło poważne obawy w Gujanie i w całej Ameryce Południowej.

Głosowanie w referendum przedłużono o dwie godziny, by umożliwić wszystkim stojącym w kolejkach przed lokalami wyborczymi Wenezuelczykom oddanie głosu.

Władze w Caracas liczą, że wynik referendum wzmocni roszczenia Wenezueli wobec Terytorium Esequibo, regionu leżącego na Wyżynie Gujańskiej o powierzchni 159 542 km². Gujana uznaje ten teren za część swojego terytorium, czego jednak nie uznaje Wenezuela.

- Dziś jest dzień ratyfikacji suwerenności narodowej i naród zrobił to śpiewająco – oświadczył w niedzielę wieczorem minister obrony Wenezueli Vladimir Padrino na antenie wenezuelskiej telewizji. 

159 542 km²

Taką powierzchnię ma sporne terytorium

Sporne terytorium stanowi 2/3 terytorium Gujany

W Gujanie tysiące osób, z których część nosiło koszulki z hasłami takimi jak "Essequibo należy do Gujany" sformowało ludzki łańcuch w geście solidarnośći z rządem. Prezydent Gujany zapewnił, że granice kraju są bezpieczne.

Administracja prezydenta Wenezueli, Nicolasa Maduro zapewnia, że nie szuka usprawiedliwienia dla inwazji lub aneksji spornego terytorium, czego obawiają się mieszkańcy Gujany. Jednocześnie wenezuelski rząd w niedzielę opublikował nagranie, na którym widać grupę mieszkańców Gujany wciągających na maszt wenezuelską flagę. Jeden z uczestników tego wydarzenia śpiewa wenezuelski hymn. Nagranie ma sugerować, że część mieszkańców Gujany jest gotowych uznać władze w Caracas za swoje.

Referendum ma znaczenie symboliczne, ponieważ po pierwsze nie miało wiążącego charakteru, a po drugie nie brali w nim udziału mieszkańcy spornego terytorium.

Gujana posiada duże zasoby ropy naftowej.

Terytorium Esequibo stanowi 2/3 terytorium Gujany. Zamieszkuje je 1/5 z 125 tysięcy mieszkańców kraju.

To "oczywiste i przytłaczające zwycięstwo opcji 'tak" w tym konsultacyjnym referendum" - oświadczył szef wenezuelskiej komisji wyborczej, Elvis Amoroso.

Wenezuela rości sobie prawo do części Gujany

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Jędrzej Bielecki: Macron ostrzega, że Unia może umrzeć
Dyplomacja
Emmanuel Macron: Europa może umrzeć. Musi pokazać, że nie jest wasalem USA
Dyplomacja
Dlaczego Brytyjczycy porzucili ruch oporu i dziś kłaniają się przed Rosjanami
Dyplomacja
Andrzej Duda po exposé Sikorskiego. Mówi o "zdumieniu", "rozczarowaniu", "niesmaku"
Dyplomacja
Rosyjskie "nie" dla rezolucji ws. zakazu umieszczania broni atomowej w kosmosie