Elon Musk o Tajwanie: Dla Chin to coś jak Hawaje. Jest reakcja Tajpej

Joseph Wu, szef MSZ Tajwanu, we wpisie na profilu tajwańskiego resortu spraw zagranicznych, odniósł się do wypowiedzi Elona Muska, który powiedział publicznie, iż "Tajwan jest częścią Chin". "Tajwan z pewnością nie jest na sprzedaż" - podkreślił.

Publikacja: 14.09.2023 05:51

Elon Musk

Elon Musk

Foto: AFP

Musk, amerykański miliarder, właściciel platformy X (dawny Twitter), producenta samochodów elektrycznych, firmy Tesla i firmy SpaceX, w czasie All-In Summit w Los Angeles, wypowiedział się w sprawie relacji między Chinami a Tajwanem. 

Elon Musk o Tajwanie: Dla Chin to coś jak Hawaje

Chiny uważają Tajwan za zbuntowaną prowincję i integralną część Państwa Środka i nigdy nie wyrzekły się siły, jako sposobu przywrócenia suwerenności nad wyspą. Z kolei władze Tajwanu podkreślają, że kwestię przyszłości Tajwanu mogą rozstrzygnąć jedynie jego mieszkańcy.

- Polityka (Pekinu) zmierzała do zjednoczenia Tajwanu z Chinami. Z ich punktu widzenia może to być analogiczne do Hawajów, czy czegoś w tym rodzaju, to integralna część Chin, która arbitralnie nie jest częścią Chin, ponieważ... amerykańska Flota Pacyfiku powstrzymała jakikolwiek rodzaj zjednoczenia siłą - stwierdził Musk.

Szef MSZ Tajwanu do Elona Muska: Może poproś Chiny, by nie blokowali platformy X

W odpowiedzi Joseph Wu napisał na platformie X, że Musk "mógłby także poprosić Chiny o otwarcie (platformy) X dla ich obywateli" nawiązując do faktu, że w Chinach dostęp do dawnego Twittera, ale też do Facebooka czy innych zachodnich mediów społecznościowych jest zablokowany (Chińczycy mają własne, cenzurowane media społecznościowe, takie jak np. serwis Weibo, który jest odpowiednikiem X/Twittera).

Czytaj więcej

Władimir Putin chwali Elona Muska. Nazywa miliardera "wybitną osobą"

"Może sądzi, że zakazywanie to dobra polityka, jak wyłączanie Starlinków, aby uniemożliwić ukraiński kontratak przeciw Rosji" - dodał Wu nawiązując do publikacji na temat tego, że Musk miał odmówić Ukraińcom skorzystania z sieci satelitów Starlink nad okupowanym Sewastopolem w 2022 roku, co uniemożliwiło ukraiński atak na stojące w porcie okręty Floty Czarnomorskiej.

"Posłuchaj, Tajwan nie jest częścią Chińskiej Republiki Ludowej i z pewnością nie jest na sprzedaż" - podsumował Wu.

Reuters przypomina, że Musk nie po raz pierwszy zirytował tajwańskie władze.

Miliarder w październiku ubiegłego roku sugerował, że napięcia między Chinami a Tajwanem mogą zostać złagodzone poprzez przekazanie częściowej kontroli nad Tajwanem Pekinowi.

Reuters przypomina, że należąca do Muska Tesla ma dużą fabrykę w chińskim Szanghaju.

Musk, amerykański miliarder, właściciel platformy X (dawny Twitter), producenta samochodów elektrycznych, firmy Tesla i firmy SpaceX, w czasie All-In Summit w Los Angeles, wypowiedział się w sprawie relacji między Chinami a Tajwanem. 

Elon Musk o Tajwanie: Dla Chin to coś jak Hawaje

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Dyplomacja
Rosja o wyborach na Słowacji. Robert Fico nie prorosyjski tylko "broni interesów kraju"
Dyplomacja
Historyczne spotkanie szefów MSZ państw UE w Kijowie bez polskiego ministra
Dyplomacja
Członek SS-Galizien w parlamencie Kanady. Przedstawicielka króla: To był szok
Dyplomacja
Czy Orban widzi Ukrainę w UE? "Nie znamy nawet jej terytorium"
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Dyplomacja
USA oferują 5 mln dol. za informacje o zabójcach kandydata na prezydenta
Dyplomacja
Górski Karabach to nie wszystko. Turcja wypycha Rosję. A co zyska Władimir Putin?