Grupa BRICS, której częścią jest Rosja, zaprasza sześciu nowych członków

Egipt, Arabia Saudyjska, ZEA, Argentyna, Iran i Etiopia zostały w czwartek formalnie zaproszone do grupy BRICS.

Aktualizacja: 24.08.2023 10:49 Publikacja: 24.08.2023 10:06

Szczyt BRICS w Johannesburgu

Szczyt BRICS w Johannesburgu

Foto: AFP

BRICS, grupa składająca się z Brazylii, Rosji, Indii, Chin, a od 2011 roku także z RPA, zaprosiła w czwartek nowych członków.

Sześć państw uzyska pełne członkostwo w BRICS od 1 stycznia 2024 roku.

Cyril Ramaphosa, ogłaszając rozszerzenie BRICS, nazwał akcesję sześciu państw "pierwszą fazą uzgodnionego procesu rozszerzania BRICS".

Prezydnet Władimir Putin wskazał, iż podjęcie decyzji nie było proste.

- Prezydent Ramaphosa wykazał się niezwykłymi umiejętnościami dyplomatycznymi w koordynowaniu wszystkich stanowisk, w tym tych związanych z rozszerzeniem BRICS - dodał.

- Rozszerzenie nada nam nową dynamikę. Wzmocni wiarę naszych krajów w nowy światowy porządek - mówił z kolei Narendra Mod, premier Indii. 

BRICS: Cel grupy - zreformować ONZ

Celem grupy, która nie jest formalnym sojuszem politycznym, jest stworzenie nowego systemu walutowego, zwiększenie roli państw rozwijających się w światowych instytucjach walutowych oraz zreformowanie ONZ.

Władimir Putin, przemawiając w środę zdalnie na szczycie przywódców państw BRICS w Johannesburgu, mówił, że państwa tworzące grupę sprzeciwiają się "neokolonialnej" polityce Zachodu.

Czytaj więcej

Wielkie rozszerzenie BRICS. Nie wszyscy go chcą

BRICS - o czym pisaliśmy w "Rzeczpospolitej" - może rozszerzyć się finalnie o dużą grupę państw tzw. globalnego Południa. Mówi się nawet o 40 państwach, które chcą być częścią tego bloku.

BRICS rozszerza się w czasie, gdy coraz wyraźniejsza jest polaryzacja pomiędzy Pekinem a Moskwą z jednej strony, a Zachodem z drugiej.

Czytaj więcej

Wielkie rozszerzenie BRICS. Nie wszyscy go chcą

Kolejny szczyt przywódców grupy BRICS ma odbyć się w Kazaniu - co zapowiedział prezydent Rosji, Władimir Putin.

- Wszyscy jednogłośnie opowiadamy się za sformowaniem wielobiegunowego światowego porządku, który jest prawdziwie oparty na prawie międzynarodowym z poszanowaniem kluczowych zasad Karty Narodów Zjednoczonych, w tym zasady suwerenności i poszanowania prawa każdego do jego własnego modelu rozwoju - mówił w środę Putin, który łączył się ze szczytem zdalnie, ponieważ RPA uznaje jurysdykcję Międzynarodowego Trybunału Karnego, który wystawił list gończy za prezydentem Rosji w związku z udziałem w nielegalnych wywózkach dzieci z Ukrainy.

Rosja, atakując Ukrainę, naruszała zasadę nienaruszalności granic, która jest jedną z zasad prawa międzynarodowego. Naruszyła też suwerenność niepodległej Ukrainy.

BRICS, grupa składająca się z Brazylii, Rosji, Indii, Chin, a od 2011 roku także z RPA, zaprosiła w czwartek nowych członków.

Sześć państw uzyska pełne członkostwo w BRICS od 1 stycznia 2024 roku.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Wiceminister startuje w wyborach do PE. Ale zapewnia, że marzył o byciu wiceministrem
Dyplomacja
Ambasador Izraela krytykuje Polskę po decyzji w sprawie Palestyny
Dyplomacja
Sondaż: Czy Andrzej Duda powinien mieć wpływ na wybór polskiego komisarza w UE?
Dyplomacja
Cameron jak Duda. Proponuje, by kraje NATO wydawały więcej niż 2 proc. PKB na armie
Dyplomacja
Joe Biden po raz pierwszy publicznie grozi Izraelowi wstrzymaniem dostaw broni