Prezydent Duda: Rozebrać Nord Stream 2. Ambasador Rosji: To nie zależy od Polski

Prezydent Andrzej Duda w czasie wtorkowej wizyty w Kijowie ponownie wezwał do demontażu Nord Stream 2. W rosyjskich mediach słowa te skomentował ambasador Siergiej Andriejew.

Publikacja: 23.08.2022 17:27

Ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce Siergiej Andriejew

Ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce Siergiej Andriejew

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 181

- Nie ma powrotu do „business as usual”, jeśli chodzi o relacje z Rosją - mówił w Kijowie polski prezydent. - W czasach, gdy Rosja prowadzi wojnę przeciwko Ukrainie, którą to Ukrainę zaatakowała, kiedy Rosja prowadzi okupację terenów międzynarodowo uznanych przez inne kraje, do tego potrzebna jest zmiana polityki Zachodu, która doprowadzi nie tylko do zatrzymania Nord Stream 2, ale też do pozbycia się gazociągu Nord Stream 2 - powiedział Andrzej Duda podczas spotkania Platformy Krymskiej.

Prezydent stwierdził też m.in., że Ukraina „musi wrócić do sytuacji sprzed rosyjskiej inwazji”, a „wszystkie obszary, które zostały zajęte przez Rosję, muszą zostać wyzwolone”.

Czytaj więcej

Erdogan: Powrót Krymu do Ukrainy wymogiem prawa międzynarodowego

Na słowa Andrzeja Dudy zareagował ambasador Federacji Rosyjskiej w Warszawie. Siergiej Andriejew na antenie państwowej stacji Rossija 24 stwierdził, że „ze strony Prezydenta RP, który nie ma bezpośredniego związku z Nord Stream 2, nie jest upoważniony do podejmowania takich decyzji, to raczej takie życzenie”. - Naturalnie ta kwestia będzie całkowicie zależeć od innych władz, w innych krajach - zauważył.

Odpowiadając na pytania w wiodącym kanale rosyjskiej propagandy, Andriejew ocenił, że wypowiedzi takie, jak prezydenta Dudy, to „retoryka polityczna”.

Platforma Krymska to forum przywódców państw i organizacji międzynarodowych, mające na celu zwrócenie większej uwagi świata na nielegalną aneksję Krymu przez Rosję w 2014 r.

Dyplomacja
Nieoficjalnie: Andrzej Duda jedzie do Paryża rozmawiać o gwarancjach dla Ukrainy
Dyplomacja
Beniamin Netanjahu: Iran chce powtórzyć Holokaust i zabić 6-7 mln Żydów
Dyplomacja
Nieoficjalnie: Tajne porozumienie Chin z Kubą. Chodzi o stację nasłuchową
Dyplomacja
Stosunek Europejczyków do obrony Tajwanu. Czy Emmanuel Macron miał rację?
Dyplomacja
Iran pokazał swój pierwszy pocisk hipersoniczny