Kasčiūnas podkreślił, że obecne plany, dotyczące tego, że brygada z Niemiec będzie stacjonować w Niemczech, w gotowości do przerzucenia na Litwę, to tylko "punkt wyjścia". 

- To punkt wyjścia, coś, co można zrobić natychmiast, tak szybko, jak to możliwe - podkreślił Kasčiūnas dodając, że dalsze kroki "wymagają odrobienia od Litwy pracy domowej".

Litwa stara się o umieszczenie na jej terytorium brygady NATO, w celu zwiększenia bezpieczeństwa kraju wobec zagrożenia ze strony Rosji.

Czytaj więcej

Jerzy Haszczyński: Wojna bałtycka. Wydanie drugie poprawione

Niemiecka propozycja w tym zakresie przewiduje obecnie stacjonowanie niemieckich żołnierzy, tworzących trzon sił takiej brygady, w Niemczech, w gotowości do przerzucenia ich na Litwę. Niemieccy żołnierze mieliby też jeździć na Litwę na ćwiczenia.

- To dobry punkt wyjścia - ale zdecydowanie nie jest to dobry punkt docelowy. Musimy działać na rzecz stacjonowania brygady na Litwie - mówił Kasčiūnas.

Na Litwie stacjonuje obecnie batalion sił NATO liczący 1 600 żołnierzy

Kasčiūnas podkreślił, że Litwa musi stworzyć infrastrukturę, która pozwoli im przyjąć niemiecką brygadę. - Brygada to nie żart, to poważny projekt, obejmujący stworzenie baz wojskowych, poligonów i wszystkiego innego - mówił.

Na Litwie stacjonuje obecnie batalion sił NATO, rozmieszczony tam w 2017 roku w ramach wzmacniania flanki wschodniej. Z 1 600 żołnierzy batalionu tysiąc to żołnierze z Niemiec.